«ԱՄՆ-ն չպետք է հանդուրժի ագրեսիայի որևէ դրսևորում ԼՂ նկատմամբ»
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Օտարերկրյա հատկացումների հանձնաժողովի անդամ Ադամ Շիֆը կոչ է արել Սենատին և իր հանձնաժողովի գործընկերներին դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը: Այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի հայկական համագումարի» պաշտոնական կայքը:
Ադամ Շիֆը նման կոչով մի քանի նամակ է հղել սենատորներ Պատրիկ Լիհիին և Լինդսի Գրեհամին, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Քեյ Գրենջերին և Նիտա Լոուիին.
«Սառնարյուն մարդասպան Սաֆարովին հերոսացնելով` Ադրբեջանն իրականացրել է արդարադատության ամենասարսափելի սխալը: Ուստի, պարզից էլ պարզ է, որ այն բոլոր ներդրումները, որ մենք արել ենք Ադրբեջանի զինված ուժերում, իրականում անիմաստ էր։ Միացյալ Նահանգներն այլևս չպետք է հանդուրժի ագրեսիայի որևէ դրսևորում Հայաստանի կամ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Իսկ նախագահ Ալիևի՝ ատելությամբ լցված գործողություններն էլ խաթարում են միջազգային հանրության բոլոր ջանքերը տարածաշրջանում առկա խնդրին խաղաղ կարագվորելու համար»,- նշել է Շիֆը:
«Ադրբեջանը պետք է հատուցի իր գործողությունների համար: Բաքուն շատ է կարևորում Վաշինգտոնից ստացվող օգնությունը, սակայն ոչ թե այն պատճառով, որ գումարի կարիք ունի, այլ որովհետև դա խորհրդանշում է ԱՄՆ-ի հետ մտերիմ հարաբերությունները։ Բայց դադարեցնելով Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը՝ ԱՄՆ-ն իր նողկանքը կարտահայտի Սաֆարովի գործի հետ կապված՝ միևնույն ժամանակ հիշեցնելով Ալիևին, որ ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի ագրեսիայի որևէ դրսևորում Հայաստանի և ԼՂ-ի նկատմամբ»,- նշել է Ադամ Շիֆը:

США не должны допускать агрессии в отношении НКР
Американский конгрессмен, член Комитета по ассигнованиям Палаты представителей США Адам Шифф призвал Сенат и членов Комитета прекратить предоставление военной помощи Азербайджану. Об этом сообщает официальный сайт Армянской Ассамблеи Америки.
Адам Шифф направил несколько писем с таким призывом сенаторам Патрику Лии и Линдси Грэму, а также членам Палаты представителей США Кею Грейнджеру и Ните Лоуи.
«Героизируя хладнокровного убийцу, Азербайджан совершил ужасную ошибку в правосудии. Следовательно, яснее ясного, что все те инвестиции, которые мы осуществили в Вооруженные силы Азербайджана, в действительности были бессмысленными. Соединенные Штаты отныне не должны допускать какое-либо проявление агресии в отношении Армении или Нагорного Карабаха. А полные ненависти действия президента Алиева подрывают усилия международного сообщества по мирному урегулированию регионального конфликта», - отметил конгрессмен.
«Азербайджан должен заплатить за свои действия. Баку придает важность полученной от Вашингтона помощи, но не потому, что нуждается в деньгах, а потому, что это символизирует близкие отношения с США. Однако, прекратив поставку военной помощи Азербайджану, США выразят свое отвращение в связи с делом Сафарова, напомнив Алиеву о том, что не допустят какое-либо проявление агрессии в отношении Армении и НКР», - заявил Адам Шифф.