Առաջարկություն. Պետք է ստեղծել բնական հուշարձանների կարմիր գիրք
Հայաստանը զբոսաշրջիկներին գրավում է իր եկեղեցիներով, սակայն և’ Հայաստանը, և’ Արցախը հարուստ են բնական հուշարձաններով, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում օտարերկրացիների համար: Այսօր տուրիզմի ոլորտում բնական հուշարձանների կարևորության մասին խոսեց երկրաբանական գիտությունների թեկնածու Հայկ Մելիք-Ադամյանը:
Նա նաև նշեց, որ և’ խորհրդային շրջանում, և’ այժմ տուրիստական ուղեցույցներում շատ անհավասարաչափ է ներկայացված Հայաստանը, սակայն երկիրը թանգարան է բաց երկնքի տակ նաև երկրաբանական տեսակետից, որը ներկայացված չէ:
Բանախոսն այն կարծիքին է, որ գովազդը թույլ է, նաև անդրադառնալով Գառնու քարերի սիմֆոնիային, նշեց, որ ողջ Ուկրաինայի տարածքում միայն մեկ տեղ կա սյունաձև բազալտե անջատումներ, որոնք պահպանվում են ինչպես սրբության սրբոց, իսկ Հայաստանում բարձիթողի վիճակում է:
Հ. Մելիք-Ադամյանի խոսքով, Տավուշի մարզում սյունաձև անջատումների մի քանի տարատեսակներ կան, որոնց տարիքը մոտ 100-150մլն է:
«Էկոլոգիական երթուղիները պետք է համալրել դասական երթուղիներով»,- շեշտեց նա, հավելելով, որ իրազեկության բարձրացման համար պետք է ստեղծել Հայաստանի անկենդան հուշարձանների Կարմիր գիրք:

Red Book to be created for natural monuments
Armenia attracts tourists with its churches, however both Armenia and Artsakh are rich with natural monuments which are of great interest for the foreigners, said PhD in Geological Sciences Hayk Melik-Adamyan dpeaking about the importance of the role of natural monuments for tourism.
He also mentioned that both in Soviet times and today as well Armenia is presented unequally. Our country, from the geological point of view, is a museum in the open air as well. This fact is not present, however.
Speaker believes that the PR is week with Garny's Symphony of stones and mentioned that in Ukraine there is only in one place where such separations of Basalt columns exist. The Ukrainians preserve it as a sacred place, while in Armenia it is totally abandoned.
According to H. Melik-Adamyan there are different types of such columns in Tavush region which are around 100-150 million years old.
He added that for keeping people informed a Red Book for Armenian non-alive monuments should be created.