Հայ-վրացական հարաբերություններում կա չօգտագործված պոտենցիալ
«Սահակաշվիլիի իշխող կուսակցությունը անցել է ընդդիմադիր դաշտ, իսկ ներկայիս վրացական իշխանությունները այս կամ այն ձևով փոխել են իրենց քաղաքական մոտեցումները: Իհարկե, հիմնական արտաքին քաղաքական ուղղությունները մնում են նույնը` Արևմուտք, անդամագրումը ՆԱՏՕ-ին, ինչպես նաև` փոփոխություններ կան ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա փուլին և հետագա զարգացումներին` ասաց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Նա նշեց, որ Վրաստանում իշխանության են եկել նոր քաղաքական ուժեր, դեմքեր և նրանք հայտարարում են արտաքին դաշտում ավելի պոզիտիվ քաղաքականություն վարելու մասին:
«Հայաստանի հետ հարաբերություններում կլինեն որոշակի դրական փոփոխություններ, այդ թվում աբխազական երկաթուղու վերաբացման մասին հայտարարության հետ կապված, ինչը իհարկե ողջունելի քայլ էր վրացիների կողմից»,- ասաց Էրոյանցը:
Նրա խոսքով` հայ-վրացական հարաբերություններում հիմնական խնդիրները առնչվում են հայկական եկեղեցիների, կրթա-մշակութային ոլորտին, վիրահայության, ջավախահայության խնդիրներին` կապված հայապահպանության հետ, բացի այդ, կան նաև Ջավախքից նկատվող արտագաղթը և այլն:
«Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների բարելավման համար դրական ֆոն է ստեղծում նաև Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների բարելավումը, քանի որ մենք լավ հարաբերություններ ունենք թե' Վրաստանի, թե' Ռուսաստանի հետ»,-նշեց վրացագետը:
Բանախոսը ասաց, որ ողջունելի է նաև Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության ակտիվությունը` դեսպանը բավականին շատ հանդիպումներ է ունեցել վրացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, հայ նախարարները հանդիպել են իրենց վրացի գործընկերների հետ, ինչը կարևոր է խնդիրների բարձրաձայնման և պաշտոնյաների քննարկումների առարկա դառնալու տեսանկյունից:
Ա. Էրոյանցը նշեց, որ պետք է ակտիվացնել երկու պետությունների պաշտոնյաների հանդիպումները, ինչը նույնպես հարաբերություններում դրական ֆոն կապահովի:
Վրացագետն ասաց, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել նաև հայ-վրացական տնտեսական հարաբերությունները. հայ գործարարները ներդրումներն են կատարում Վրաստանում, և լավ կլինի, որ զարգացումները այնպես ընթանան, որ Վրաստանի գործարարներն էլ ներդրումներ կատարեն Հայաստանում:
Վրաստանում բավականին ազդեցիկ են թուրքական և ադրբեջանական ընկերությունները. Հայաստանը պետք է ավելի սերտացնի տնտեսական հարաբերությունները Վրաստանի հետ: Պետք է փորձել հավասարակշռել հարաբերությունները, քանի որ ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունները այսօր բավականին ակտիվ են:

В армяно-грузинских отношениях есть неиспользованный потенциал
Правящая партия Михаила Саакашвили перешла в оппозиционное поле, а нынешние грузинские власти в той или иной форме изменили свои политические подходы. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Алик Эроянц, касаясь нынешнего этапа армяно-грузинских отношений и дальнейших развитий.
«Конечно, основные внешнеполитические векторы остаются тем же, в частности, западное направление, членство в НАТО, однако есть изменения в отношениях с Россией», - сказал эксперт.
По его словам, в отношениях с Арменией будут наблюдаться некоторые позитивные сдвиги, в том числе в связи с восстановлением железнодорожного сообщения с Абхазией.
Как отметил эксперт, основные проблемы в армяно-грузинских отношениях связаны с армянскими церквями, образовательно-культурной сферой, сохранением идентичности армян Джавахка и миграцией.
«Для улучшения отношений Армения-Грузия создает позитивный фон также улучшение отношений между Грузией и Россией, поскольку у Армении хорошие связи как с Грузией, так и Россией», - отметил А.Эроянц.
Эксперт заявил, что немалую роль в этом играет и активность посольства Армении в Грузии: посол провел довольно много встреч с грузинскими высокопоставленными должностными лицами, армянские министры встретились со своими грузинскими коллегами, что важно для озвучивания проблем и их обсуждения.
А.Эроянц подчеркнул необходимость активизации армяно-грузинских экономических отношений. По его словам, армянские предприниматели осуществляют инвестиции в Грузии, и было бы хорошо, если бы грузинские бизнесмены инвестировали в экономику Армении.
«Турецкие и азербайджанские компании имеют довольно большое влияние в Грузии. Армения должна еще больше сблизить экономические отношения с этим государством. Нужно попытаться уравновесить отношения, поскольку азербайджано-грузинские отношения сегодня довольно активны», - отметил эксперт.