Տնտեսագետ. Հայաստանում գործազուրկ է երիտասարդների 60 %-ը
Հայաստանում գործազուրկ է երիտասարդների 60 %-ը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը:
Ըստ նրա` հիմնական խնդիրն այն է, որ բուհը պատրաստում է կադրեր, ոորնք պահանջված չեն աշխատաշուկայում. «Հայաստանը պահանջված կադրերի դոնոր է դարձել զարգացած երկրների համար, որոնք սկսել են որակյալ կադրեր ներմուծել զարգացող երկրներից»,- ասաց Թ. Մանասերյանը:
Ըստ բանախոսի՝ կառավարությունը պետք է ձեռնարկի համապատասխան քայլեր` երկրից կադրերի արտահոսքը կանխելու համար. «Եթե ունեցած ռեսուրսները ճիշտ օգտագործվեն, Հայաստանը կունենա երկնիշ զարգացում, իսկ այս 7 %-ը կրիայի քայլերի է նման»,- եզրափակեց Մանասսերյանը:

Economist: 60% of youth in Armenia is unemployed
60% of youth in Armenia is unemployed, head of Alternative research center Tatul Manaseryan said today.
According to him, the main problem is that Higher Educational Institutions prepare specialists which are not required in our labor market, “Armenia has become a donor of demanded specialists for developed countries, which have started to import qualified specialists from developing countries,” T. Manaseryan said.
According to the speaker the government should undertake steps for stopping the migration of the specialists from the country, “If the existing resources are used correctly Armenia will record a double-digit progress. This 7% is as slow as tortoise’s steps,” finished Manaseryan.