Ամփոփում է Օսկանյանը. Բրյուսելյան այցն անհրաժեշտ այցելություն էր
Նախկին ԱԳ նախարար, ԲՀԿ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանն, ամփոփելով Բրյուսել կատարած իրենց խմբակցության գործուղումը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Այսօր առավոտյան Բրյուսելից վերադարձավ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատվիրակությունը, որի կազմում էի նաև ես: Եթե փորձեմ միայն մեկ բառով բնութագրել այցը, կասեի, որ դա անհրաժեշտ այցելություն էր:
Նախ, անհրաժեշտ էր, որ ԲՀԿ-ն՝ որպես Հայաստանում ազդեցիկ քաղաքական ուժ, ներկայացներ իր տեսակետները երկրի ներկայի և ապագայի վերաբերյալ:
Երկրորդ, կարևոր էր, որ Եվրոպական Միությունը՝ որպես Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկը, ԵՄ-Հայաստան ծրագրերի իրականացման հարցում ԲՀԿ-ին ընդուներ և ընկալեր որպես հուսալի գործընկեր:
Երրորդ, անհրաժեշտ էր փարատել այն թյուրըմբռնումը, թե ԲՀԿ-ն միակողմանի ուղղվածություն ունեցող քաղաքական ուժ է և այնքան էլ չի դավանում եվրոպական արժեքները:
Ասեմ, որ այցելությունն արդյունավետ էր և ծառայեց իր նպատակներին: Եվրոպական կողմին հիմնականում հետաքրքրում էր, թե էությամբ ինչպիսի կուսակցություն է «Բարգավաճ Հայաստանը» և ինչ ծրագրեր ունի երկրի ապագայի վերաբերյալ: Բացի այդ, եվրոպացի պաշտոնյաներին հետաքրքրում էր, թե ԲՀԿ-ն ինչ պատասխանատվություն կարող է վերցնել իր վրա ոչ միայն օգնելու ավարտին հասցնելու Հայաստան-ԵՄ ասոցացման և Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրերի բանակցությունների փուլը, այլև անցնելու դրանց գործնական կիրառմանը:
«Բարգավաճ Հայաստանին» հիմնականում հետաքրքրում էր, թե որն է Եվրոպական Միության անկեղծ և օբյեկտիվ գնահատականը Հայաստանում ընթացող գործընթացների, բարեփոխումների, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ ծրագրերի հարցում: ԲՀԿ-ին նաև հետաքրքրում էր, թե ինչ կարելի է անել, որ այդ համագործակցությունը միայն թղթի վրա չլինի, այլ որ պահպանվեն ձեռք բերվող պայմանավորվածությունների տառն ու ոգին:

Вардан Осканян подвел итоги визита делегации ППА в Брюссель
Экс-глава МИД Армении, член партии «Процветающая Армения» (ППА) Вардан Осканян, подводя итоги визита в Брюссель, написал на своей странице в социальной сети Facebook, что поездка и встречи делегации ППА были просто необходимы.
«Сегодня утром из Брюсселя вернулась делегация партии «Процветающая Армения», в составе которой был также я. Если попытаюсь охарактеризовать одним словом этот визит, то скажу, что визит был необходим.
Прежде всего, он был необходим для того, чтобы партия «Процветающая Армения», как влиятельная политическая сила, представила свои позиции относительно настоящего и будущего страны.
Во-вторых, важно, чтобы Европейский союз, как один из важнейших партнеров Армении, принимал и рассматривал бы ППА как надежного партнера в вопросе реализации программ Армения-ЕС.
В-третьих, необходимо развеять то заблуждение, что «Процветающая Армения» – политическая сила с односторонней направленностью и не столь привержена европейским ценностям».
Как отмечает Вардан Осканян, визит был результативным и послужил своим целям.
«Европейскую сторону в основном интересовало, какой по сути является партия «Процветающая Армения» и какие программы имеет относительно будущего страны. Кроме того, европейских должностных лиц интересовало, какую ответственность может взять на себя ППА не только в вопросе доведения до конца переговоров по Соглашению об ассоциации Армения-ЕС и Соглашению об углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли, но и в вопросе их применения на практике.
Партию «Процветающая Армения» в основном интересовало, какова искренняя и объективная оценка Европейского союза в вопросе реализуемых в Армении процессов, реформ, а также программ с ЕС. «Процветающую Армению» интересовало, что можно предпринять, чтобы это сотрудничество не существовало лишь на бумаге, а соблюдались буква и дух договоренностей.