Կուսակցությունների համագումարների շքերթը սկսվում է
Առաջիկա նախագահական ընտրություններին ընդառաջ` Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունները սկսում են անցկացնել համագումարներ` հանրությանը ներկայացնելով ընտրություններին իրենց մասնակացության ձևաչափը, ծրագրերը, դիրքորոշումները և առաջիկա անելիքները:
Այսպես` համագումարների շքերթը բացում է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, որի համագումարը կլինի վաղը` Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Ըստ ամենայնի, վաղը հանրապետականները կհայտարարեն ընտրություններին իրենց մասնակցության, ինչպես նաև` թեկնածուի մասին, ով ՀՀԿ նախագահ, գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն է:
ՀՀԿ համագումարին կհաջորդեն խորհրդարանական «Ժառանգություն» և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները, որոնց համագումարները նշականված են դեկտեմբերի 22-ին: Ինչպես հայտնի է, ՕԵԿ-ն իր համագումարում կհայտարարի, որ առաջիկա նախագահական ընտրություններին, 2011-ին ստորագրված հուշագրի համաձայն, սատարում է գործող նախագահի թեկնածությունը: Ինչ վերաբերում է «Ժառանգությանը», ապա այս կուսակցությունը կառաջադրի իր նախագահի` Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թեկնածությունը:
Նույն օրը` դեկտեմբերի 22-ին, կկայանա նաև Արամ Մանուկյանի ղեկավարած Հայոց համազգային շարժման, ինչպես նաև` Արամ Զավենի Սարգսյանի գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցության համագումարները:
Այնուհետ` դեկտեմբերի 23-ին համագումար կհրավիրի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն` իր «Ազատություն» կուսակցությամբ:
Հայ հեղափոխական դաշնակցության Գերագույն ժողովի անցկացման կոնկրետ ամսաթիվը հայտնի չէ դեռ, նույնը վերաբերում է նաև «Ազատ դեմոկրատներին»:
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, ապա ուժը համագումար չի անցկացնի, քանի որ ընդամենն օրեր առաջ կուսակցությունը հայտարարեց, որ նախագահական ընտրություններին չի մասնակցում և չի սատարում որևէ թեկնածուի:
Ըստ ժամանակացույցի, հունվարի 4-14-ը կլինի թեկնածուների գրանցումը, իսկ նախընտրական քարոզարշավը` հունվարի 21-ից փետրվարի 16-ը:

Parade of party conventions begins
Ahead of the upcoming presidential election, Armenia’s political parties have begun holding conventions in order to inform the public about the format of their participation in the election, their programs, positions and work to be done.
The parade of conventions is opened by the Republican Party of Armenia (HHK) whose convention will take place tomorrow at the Demirchian Sport and Concert Complex. In all likelihood, tomorrow Republicans will announce their participation in the election, as well as their decision to field HHK Chairman, President Serzh Sargsyan as presidential candidate.
The HHK convention will be followed by those of Heritage and Orinats Yerkir (Country of Law) Parties, whose conventions are scheduled for December 22. As is known, at its convention Orinats Yerkir will state that in accordance with the memorandum signed in 2011, it will back the incumbent president in the upcoming presidential election. As for Heritage party, it will field the party leader Raffi Hovannnisian as its candidate.
On the same day, December 22 the conventions of the Armenian National Movement led by Aram Manukian and Republic Party led by Aram Zaven Sargsyan will be held.
The convention of Freedom Party led by former Prime Minister Hrant Bagratian is due on December 23.
The dates of the ARFD’s Supreme Assembly and the convention of Free Democrats Party are still unknown.
Prosperous Armenia Party (BHK) will not hold a convention: quite recently the party announced that it will neither run in the presidential election nor support any of the candidates.
According to the timetable, the registration of candidates will be carried out on January 4-14, while the elections campaigns will be conducted on January 21 – February 16.