Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահին
«Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքը, երեկ ելույթ ունենալով Հեյդար Ալիևի հիշատակին նվիրված համաժողովում, անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին: Նա մասնավորապես ասել է, թե Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման պայմաններից մեկն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումն է:
Անթույլատրելի է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության լուծմամբ: Թուրքիան այստեղ որևէ անելիք չունի»,- ասված է Է. Շարմազանովի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով Չիչեքի այն դիտարկումներին, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը Կովկասի կայունությանը և խաղաղությանը սպառնացող ամենալուրջ հարցն է, և Թուրքիան սպասում է, որ հայկական քաղաքականությունն ազատվի սփյուռքի խնամակալությունից, ԱԺ փոխնախագահը հակադարձել է, թե տարածաշրջանային անվտանգության սպառնալիքի միակ պատճառը Թուրքիայի հովանավոր Ադրբեջանն է, որը քարոզում է հակահումանիստական արժեքներ:
Ի գիտություն Չիչեքի և ողջ թուրք-ադրբեջանական քարոզչամեքենայի՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու սփյուռքը մեկ ընտանիք և միասնություն են: Նա հավելել է, որ անհեթեթ հայտարարություններով հանես գալու փոխարեն արդարացի կլինի գիտակցել, որ Հայաստանն ու սփյուռքն անելու են ամեն ինչ Հայոց ցեղասպանության միջազգային դատապարտման ուղղությամբ:

Э. Шармазанов: Турции нечего делать в карабахском вопросе
«Непозволительно обуславливать урегулирование армяно-турецких отношений с решением карабахско-азербайджанского конфликта. Турции в этом вопросе нечего делать», - заявил вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя высказывания главы парламента Турции Джемиля Чичека.
Напомним, что вчера Чичек, выступая на заседании, посвященном памяти Гейдара Алиева, заявил, что одним из условий для нормализации отношений между Арменией и Турцией является «восстановление территориальной целостности Азербайджана».
Комментируя высказывание Чичека о том, что «проблема Нагорного Карабаха является самым важным вопросом, угрожающим стабильности и миру на Южном Кавказе», а Турция ожидает, что «политика Армении освободится от опекунства диаспоры», Э.Шармазанов заявил, что единственной причиной угрозы региональной безопасности является спонсируемый Турцией Азербайджан, который проповедует антигуманные ценности.
«Армения и Диаспора являются одной семьей и составляют единство. Вместо того, чтобы выступать с нелепыми заявлениями, было бы справедливо осознать, что Армения и Диаспора сделают все для международного осуждения Геноцида армян», - заявил Э.Шармазанов.