Այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանագծում կրկինդիտարկում է անցկացվել
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանագծի Տավուշի մարզի Կայանավան բնակավայրի հատվածում անցկացվել է հերթական դիտարկումը:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ դիտարկումից առաջ Իջևանի մարզպետարանում կայացած բրիֆինգի ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին ներկայացվել են հայ-ադրբեջանական սահմանագծում տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը, շփման գծում դիպուկահարների գործողություններին վերաբերող հարցեր:
Հայ-ադրբեջանական սահմանգծի Տավուշի մարզի Կայանավան և ադրբեջանական Ջաֆառլի բնակավայրերի հատվածում դիտարկումը հայկական կողմից անցկացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժե Աբերլեն և Եվգենի Շարովը: Դիտարկման ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպք չարձանագրվեց:
Դիտարկումն, աղբյուրի փոխանցմամբ, անցկացվել է որոշակի հեռավորության վրա, քանի որ ադրբեջանական կողմը կրկին հրաժարվել է հայկական կողմի` սահմանը հատելու և անմիջական դիտարկում, ինչպես նաև հրամանատարների երկկողմ փոխշփում անցկացնելու առաջարկից:

ОБСЕ провела очередной мониторинг на линии соприкосновения
Офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ провел сегодня очередной мониторинг на армяно-азербайджанской линии соприкосновения в населенном пункте Кайанаван Твушской области Армении. Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, мониторинг прошел без инцидентов.
В ходе состоявшегося до мониторинга брифинга в областной администрации Иджевана представителям ОБСЕ была представлена ситуация на армяно-азербайджанской границе, статистика случаев нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны, а также вопросы, связанные с действиями снайперов на линии соприкосновения.
С армянской стороны мониторинг провели помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле и Евгений Шаров. С азербайджанской стороны мониторинг провели личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик, личный помощник Уильям Прайор, а также полевой помощник Христо Христов.
Согласно источнику, мониторинг был проведен на некотором отдалении, поскольку азербайджанская сторона вновь отвергла предложение армянской стороны о пересечении линии соприкосновения и непосредственном мониторинге, а также о проведении двустороннего общения командиров.