Պ. Հայրիկյան. Ես ուզում եմ նախագահ դառնալ միայն 2 տարով
ԲՀԿ-ի՝ թեկնածու չունենալը նախագահական ընտրություններում ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի համար որևէ բան չի փոխել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Պ.Հայրիկյանը:
Նրա խոսքով, եթե ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերը հայտարարեն, որ չեն մասնակցելու առաջիկա ընտրություններին, իր համար որևէ բան չի փոխվի, քանի որ ունի իր անելիքը: «Ես միշտ ունեցել եմ իմ տեղը քաղաքական դաշտում: Այս խորհրդարանական ընտրություններում մենք ականատես եղանք ինչպես խոսքի ազատությանը, այնպես էլ ընտրակաշառքի կենսապահպամանը, սակայն խոսքի ազատությունը բավական է, որ ինձ նման քաղաքական գործիչները իրենց անելիքներն ունենան: Այսօր նախագահական նստավայրից 50 մետր հեռավորության վրա կբացվի ԱԻՄ գրասենյակը»,- ասաց նա:
Պ. Հայրիկյանի խոսքով՝ հաղթելու դեպքում՝ նախագահ է դառնալու 2 տարով. «Ես ժողովրդին էլ եմ սիրում, բայց իմ ազատությունը ես շատ եմ սիրում, այդ 2 տարիների ընթացքում ես կվերացնեմ նախագահի պաշտոնը, կլինի միայն վարչապետ և փոխվարչապետ, այս խորհրդանը՝ նրանց համաձայնությամբ, կարձակվի, Ազգային ժողովը կդառնա 81 հոգանոց կազմով, որովհետև ներկա խորհրդարանում միայն 30 մարդ է աշխատում»,- ասաց նա:
Պ. Հայրիկյանի խոսքով, եթե ընտրությունները գաղափարախոսության շուրջ լինեին, ապա ԱԻՄ-ը, «Ժառանգությունը», ՕԵԿ-ը, ՀՀԿ, «Քրիստոնեադեմոկրատական» կուսակցությունը պետք է միավորվեին:
Հարցին, թե ինքը հօգուտ որէև քաղաքական ուժի պատրա՞ստ է հանել իր թեկնածությունը, Հայրիկյանը պատասխանեց, որ իր` որպես քաղաքական դաշտի ծնողի, թեկնածության հանելը վիրավորական կարող է լինել մյուս թեկնածուների համար, որոնք իր բացած ճանապարհով են առաջ գնում:
«Ես կարծում եմ, որ և՛ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, և՛ մյուսները շատ վատ կզան, եթե ես իրենց համար հանեմ իմ թեկնածությունը, որովհետև երբ ես էի զբաղվում քաղաքական գործունեությամբ, նրանք նոր էին քայլեր անում այդ դաշտում: Մեզ մոտ ընդունված է, որ նախկինում քաղաքական ասպարեզում որևէ բան չանող, անգամ սեփական ընտանիքը կառավարել չկարողացող մարդը առաջարդրվում է նախագահական ընտրություններում: Կարծում եմ, դրանից միայն ՀՀ պետական բյուջեն կշահի: Իսկ ես՝ որպես խնամի, խաշ սարքող, կարող է վատը լինեմ, բայց որպես քաղաքական գործիչ՝ մյուս բոլոր թեկնածուները իմ ճանապարհով են եկել»,- ասաց նա:

Paryur Harikian: I want to become president for two years
For the leader of National Self-Determination Union (NSDU) Paryur Harikian, the decision of Prosperous Armenia Party (BHK) not to field its own presidential candidate has not changed anything. Hayrikian made this statement at a press conference today.
In his words, if Armenia’s all political forces decide not to run in the upcoming election, nothing will change for him. “I have always had my place in the political field. In the last parliamentary elections, we saw freedom of speech and electoral bribery, but the freedom of speech is sufficient for political figures like me to undertake their tasks. Today an office of NSDU opened just 50 meters away from the presidential residence,” he said.
Hayrikian said that in case of winning the election, he will become president for two years. “I love the Armenian people, but I love my freedom, and during those two years I will abolish the post of president. There will be only prime minister and deputy prime minister, this parliament will be dissolved – with its own consent, while the National Assembly will have 81 members because only 30 people do their jobs in the current parliament,” he said.
When asked if he is prepared to withdraw his candidacy in favor of any political force, Hayrikian replied that if he, a parent of the political field, withdraws his candidacy, it will be an offensive action to other candidates who have followed the path he started.
«I think Raffi Hovannisian and others will be upset if I withdraw my candidacy for their sake because when I was engaged in politics, they were just taking first steps in this field. It is a common occurrence here that the men who did not do anything in the political arena and could not even manage their own families in the past, are now nominated as presidential candidates. I am not good at cooking khash, but as a political figure – all the other candidates have followed my path,» he stated.