ՀԱԿ ակտիվիստների գործով Վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել
2-ից 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Արտակ Կարապետյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի գործով երեկ դիմում է ներկայացվել Վճռաբեկ դատարան, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց պաշտպան Ստեփան Ոսկանյանը:
Ս.Ոսկանյանի խոսքով, Վճռաբեկ բողոքում Վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքարկման հիմքերն են, ինչպես նաև Վերաքննիչ դատարանում դատավարության ընթացքում կատարված ապօրինություները, ընդհուպ մինչև դատական վերջին նիստը: «Վերաքննիչից հետո պաշտպանության կողմը համոզված է, որ որևէ փոփոխություն չի լինելու, ուղղակի մենք մեր իրավունքից ենք օգտվել: Պատասխանը հայտնի կլինի մեկ ամսվա ընթացքում, կարծում եմ, հաստատ այս տարի դրա լուծումը չի լինի»,-ասաց Ս.Ոսկանյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի` հուլիսի 20-ին հրապարակած դատավճռի համաձայն, Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման, Արտակ Կարապետյանը` 3, Սարգիս Գևորգյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը` 2-ական տարվա ազատազրկման:

Complaint related to HAK activists case filed to Cassation Court
An application in the case of activists of the Armenian National Congress (HAK): Tigran Arakelian, Sargis Gevorgian, Artak Karapetian, and David Kiramijian - was filed yesterday to the Cassation Court of Armenia, the defense lawyer Stepan Oskanian told the correspondent of Aysor.am. The abovementioned activists were sentenced to imprisonment terms ranging from 2 to 6 years.
In the lawyer's words, the grounds for the appeal filed to the Cassation Court are the same as those stated in the appeal to the Court of Appeals, as well as illegalities committed during the trial at the Court of Appeals. «After the trial of the Court of Appeals, the defense is convinced that there will be no changes, we simply have exercised our right. The answer will be known within a month, I think there will be no solution this year, » S. Oskanian said.
It should be reminded that according to the July 20 ruling made by Judge Gagik Poghosian of the court of general jurisdiction of Yerevan's Kentron and Nork Marash administrative districts, HAK activist Tigran Arakelian got 6 years in prison, Artak Karapetian – 3 years, and Sargis Gevorgian and David Kiramijian – 2 years in prison each.