Տ. Սարգսյան. Ադրբեջանը պատրաստ չէ կառուցողական բանակցությունների
«Մեր երկրի օրակարգային թիվ մեկ խնդիրը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ-ի հետ Խորը և համափարակ ազատ առևտրի համաձայնգրի բանակցությունների հաջող ավարտն է»,- այսօր ՀՀ կառավարությունում Լեհաստանի, Շվեդիայի և Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ռադոսլավ Սիկորսկիին, Կարլ Բիլդտին և Նիկոլայ Մլադենովի հետ հանդիպմանը ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, վարչապետը անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների ընթացքին և զարգացման հեռանկարներին: Նա նշել է, որ Հայաստանի նպատակն է հաջողությամբ ընթացող բանակցություններն ավարտին հասցնել արդեն 2013 թվականի վերջին:
«Մեր նպատակն է շարունակել և նոր թափ հաղորդել Հայաստանում իրականացվող լայնամասշտաբ բարեփոխումներին, ինչը կամրապնդի և կզարգացնի մեր պետությունը»,- ասել է վարչապետ Սարգսյանը:
Լեհաստանի, Շվեդիայի և Բուլղարիայի ԱԳ նախարարները ողջունել են ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող բարեփոխումների ծրագիրը և նշել, որ ԵՄ-ն կշարունակի իր օժանդակությունը ցուցաբերել Հայաստանին՝ ավելին ավելիի դիմաց սկզբունքով:
Անդրադառնալով վիզային ռեժիմի դյուրացման շուրջ բանակցություններին՝ կողմերը գոհունակությամբ փաստել են, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև դեկտեմբերի 17-ին կստորագրվի մուտքի արտոնագրի դյուրացման համաձայնագիրը: Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2013 թվականի հունվարի 1-ից ԵՄ անդամ-երկրների բոլոր քաղաքացիները կկարողանան մուտք գործել ՀՀ՝ առանց մուտքի արտոնագրի, ինչն ըստ վարչապետի, կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խոսելով Հայաստանում կայանալիք առաջիկա նախագահական ընտրությունների մասին՝ եվրոպական երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կարևորել են դրանց թափանցիկության ապահովումը և բարձր մակարդակով անցկացումը:
Տիգրան Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ունեն կամք և նպատակ՝ անցկացնելու միջազգային նորմերին համապատասխան ժողովրդավարական ընտրություններ:
Կողմերը հանգամանալի կերպով քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նշելով, որ Հայաստանի նպատակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում խնդրի խաղաղ կարգավորումն է՝ վարչապետը շեշտել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կառուցողական բանակցությունների և գնում դրանց վիժեցման ճանապարհով: Կառավարության ղեկավարը փաստել է, որ այդ երկրի իշխանությունները շարունակում են սպառազինման քաղաքականությունը և սեփական հանրությանը նախապատրաստում պատերազմի: «Այդ հարցում միջազգային հանրությունը պետք է հայտնի իր հստակ դիրքորոշումը և այն արտացոլի միջազգային որևէ փաստաթղթում: Դրանով պետք է ամրագրվի, որ ԼՂ հակամարտությունն ուժի կիրրառմամբ լուծելու քայլեր կատարող պետության հանդեպ կկիրառվեն միջազգային հստակ պատժամիջոցներ»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային այլ հարցերի, Սիրիայի խնդրին և Հայաստանում ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրին:

Т.Саркисян: Азербайджан не готов к конструктивным переговорам
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня находящихся с визитом в Ереване министров иностранных дел Швеции, Польши и Болгарии – Карла Бильдта, Радослава Сикорского и Николая Младенова. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, стороны обсудили ход и перспективы развития отношений Армения-ЕС.
Т.Саркисян отметил, что для Армении первоочередной задачей является удачное завершение переговоров вокруг Соглашения о создании глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли уже к концу 2013 года.
Главы МИД Швеции, Польши и Болгарии приветствовали осуществляемую властями Армении программу реформ и заявили, что ЕС продолжит содействие республике по принципу «большее за большее».
Стороны с удовлетворением констатировали, что уже 17 декабря этого года будет подписано соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС.
Обратившись к теме предстоящих 18 февраля 2013г. президентских выборов, Т.Саркисян заявил о готовности руководства страны провести их в полном соответствии с международными демократическими нормами.
Стороны обстоятельно обсудили также процесс урегулирования карабахского конфликта. Отметив, что цель Армении в мирном урегулировании конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, премьер-министр подчеркнул, что Азербайджан не готов к конструктивным переговорам и идет по пути срыва переговорного процесса. Глава государства констатировал, что власти этой страны продолжают политику наращивания вооружений и готовят свое общество к войне.
«Международное сообщество должно заявить в этом вопросе свою четкую позицию и отразить ее в каком-либо международном документе. Тем самым, должно быть закреплено, что в отношении государства, осуществляющего шаги для решения карабахского конфликта с применением силы, будут применены четкие международные санкции», - отметил Тигран Саркисян.
Собеседники обратились и к другим региональным проблемам, вопросу Сирии и программе строительства новой атомной электростанции в Армении.