Ուրիխանյան. Մի ստիպեք, որ ես Ձեր բառերով ձևակերպեմ միտքս
Գագիկ Ծառուկյանի՝ գալիք նախագահական ընտրություններին չառաջադրվելու մասին հայտարարությունից հետո, Aysor.am-ի թղթակիցը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանից փորձեց պարզել, թե ինչ է մտածում կուսակցությունն իր ընտրազանգվածի հետագա քայլերի վերաբերյալ:
Ներկայացնում ենք հարց ու պատասխանն ամբողջությամբ.
-Խորհրդարանական ընտրություններում ԲՀԿ-ին իր ձայնը տված ընտրազանգվածն ինչպե՞ս պետք է քվեարկի նախագահական ընտրություններին, դեպի ո՞ր կողմ է ուղղորդվելու այն:
-Դրա պատասխանը տրվել է ԲՀԿ քաղխորհրդի և խմբակցության համատեղ նիստում կայացված որոշմամբ, որը մասնավորապես վերաբերում է երկրորդ կետին. ԲՀԿ-ն որևէ թեկծանուի չի սատարելու:
-Այսինքն՝ ԲՀԿ-ն իր ընտրազանգվածի ընտրությունը թողնելու է` ըստ խղճի մտո՞ք:
-Այսինքն՝ որևէ մեկին չենք սատարում, դա հստակ որոշում է, որը տեսանալի է բոլորին` թե՛ մեր կուսակիցներին, թե՛ կողմնակիցներին:
-Պարոն Ուրիխանյան, չի՞ ստացվում, որ էլեկտորատը հիասթափված, օդից կախված է մնում:
-Ընտրազանվածը հույսեր կապում է ԲՀԿ-ի հետ, ԲՀԿ-ի գործողությունների և հայաստանցիների կյանքի որակը փոխելու հույսի հետ:
-Եվ, այնուամենայնիվ, պարոն Ուրիխանյան, կարծում եք, որ ԲՀԿ-ն իր այս որոշմամբ չի՞ հիասթափեցում իր ընտրազանգվածին:
-Ես կոնկրետ ասացի, մի ստիպեք, որ ես Ձեր բառերով ձևակերպեմ միտքս:
-Պարոն Ուրիխանյան, Դուք Ձեր բառերն ունեք, Ձեր բառերով ձևակերպեք:
-Դե ես արդեն ասացի:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության և քաղխորհրդի համատեղ նիստից հետո տարածված հայտարարության մեջ նշված, որ առաջիկա նախագահական ընտրություններում ԲՀԿ-ն չի առաջադրելու սեփական թեկնածու և չի սատարելու թեկնածուներից որևէ մեկին:

Уриханян: Не заставляйте меня формулировать мысли вашими словами
После решения лидера «Процветающей Армении» (ППА) Гагика Царукяна не выдвигать свою кандидатуру на предстоящих18 февраля 2013 года президентских выборах корреспондент Aysor.am попытался уточнить у пресс-секретаря этой партии Тиграна Уриханяна, что думает политическая сила о дальнейших шагах своего электората.
- Как должны проголосовать избиратели, отдавшие свои голоса во время парламентских выборов партии «Процветающая Армения», на президентских выборах? За кого проголосуют эти избиратели?
- Ответ на этот вопрос дан в решении, принятом на совместном заседании парламентской фракции и политсовета партии «Процветающая Армения», во втором пункте которого, в частности отмечается, что на предстоящих выборах президента ППА не будет поддерживать ни одного из кандидатов.
- То есть, выбор избирателей ППА останется на их же совести?
- То есть, мы кого-либо не поддерживаем, это четкое решение, которое ясно всем, и нашим однопартийцам, и сторонникам.
- Господин Уриханян, а не получается, что электорат останется в подвешенном и разочарованном состоянии.
- Электорат связывал надежды с партией «Процветающая Армения, с действиями ППА и надеждой на изменение качества жизни граждан страны.
- И, тем не менее, господин Уриханян, на Ваш взгляд, это решение «Процветающей Армении» не разочаровало его электорат?
- Я конкретно ответил, не заставляйте меня формулировать свои мысли Вашими словами.
- Господин Уриханян, сформулируйте своими словами.
- Я уже сказал.
Напомним, в ходе состоявшегося 12 декабря заседания парламентской фракции и политсовета партии «Процветающая Армения» было принято два решения: «1. На предстоящих выборах президента ППА не выдвинет своего кандидата; 2. На предстоящих выборах президента ППА не будет оказывать содействие ни одному из кандидатов».