Թուրքական զինվորականության դերը զգալիորեն նվազել է
«Եթե համեմատենք Թուրքիայի զինվորականության դերը երկրում այսօր և 20 տարի առաջ, ապա այսօր այն նվազել է, որովհետև Արդարություն և զարգացում իշխող կուսակցությունը բավականին մեծ լծակներ ունի զինվորականության նկատմամբ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Թուրքիայի զինված ուժերի դերակատարությանը երկրի կյանքում՝ ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ կշեռքի նժարը Թուրքիայում այսօր թեքվում է դեպի իսլամիստներ: ԱՄՆ-ը համագործակցում է իսլամիստների հետ` կան համապատասխան ֆինանսական հոսքեր, քանի որ ամերիկացիներին ձեռնտու է իսլամիստների ուժեղացումը Թուրքիայում:
«Եթե ապագայում կշեռքի նժարը փոխվի և կրկին կարևորվի զինվորականության դերը Թուրքիայում, Վաշինգտոնը կփոխի իր դիրքորոշումը»,- ասաց բանախոսը:
Փոսրձագետի խոսքով՝ թուրքական բանակի թուլությունը բխում է Հայաստանի շահերից, քանի որ 1990-ական թթ.-ին թուրք զինվորականների կայացրած որոշումները այնքան էլ ձեռնտու չէին Հայաստանի համար:
Ա. Շաքարյանը նշեց, որ այսօր Թուրքիայում քեմալականության կրողը զինվորականություն է և նրանց դիրքերը թուլացել են:
Բանախոսը հավելեց, որ «Էրգենեքոն» գործողությունը, որը ուղղված էր թուրքական զինվորականության դիրքերի թուլացմանը, նպատակ ուներ նաև թուլացնել քեմալականների դիրքերը Թուրքիայում:

Эксперт: Военные перестали играть заметную роль в политике Турции
Если сравнивать роль военных в Турции сегодня и 20 лет назад, то можно констатировать, что в последние годы военные перестали играть заметную роль в политике Турции, поскольку правящая партия Справедливости и развития обладает сильными рычагами и оказывает давление на них. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Артак Шакарян, касаясь роли турецких вооруженных сил в жизни страны.
Он отметил, что чаша весов в Турции сегодня склоняется к исламистам. По его словам, США сотрудничают с исламистами, направляются определенные финансовые потоки, так как Соединенным Штатам выгодно усиление исламистов в Турции.
«Если ситуация изменится и военные опять начнут играть в Турции важную роль, Вашингтон пересмотрит свою позицию», - сказал А.Шакарян.
По словам эксперта, слабость турецкой армии вытекает из интересов Армении, поскольку решения турецких военных в 1990-х годах были не выгодны Армении.
А.Шакарян отметил, что сегодня в Турции носителями идеи кемализма являются военные, однако их позиции ослабли. Тюрколог подчеркнул, что после операции «Эргенекон», которая была направлена на ослабление позиций военных, преследовала также цель ослабить позиции кемалистов в Турции.