Ադրբեջանում իշխանական կառույցները կենտրոնացած են մի խմբի ձեռքում
Վաշինգտոնի «Ջեյմսթաուն» հիմնադրամում «Ադրբեջանն ու նրա տարածաշրջանային, եվրոպական եւ անդրատլանտյան գործակիցները» թեմայով այս օրերին անցկացվող կոնֆերանսում Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, Տալլինում միջազգային պաշտպանական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Մեթյու Բրայզան, անդրադառնալով Ադրբեջանի հասարակության ներկա դրությանը, ընդգծել է, որ այդ երկրում իշխանական կառույցները կենտրոնացված են մի խումբ մարդկանց ձեռքում եւ հայտնել է, որ երիտասարդ սերունդը չի հաշտվում այդ իրավիճակի հետ:
«Երիտասարդները գիտեն, որ հնարավորություն ունեն աշխատելու միջազգային կառույցներում, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության հատվածում, բայց ստեղծված իրավիճակի դեմ փողոցներում բողոքի ակցիաներ անցկացնելու պատճառով մտածում են այդ հնարավորություններից հրաժարվել-չհրաժարվելու մասին: Իմ կարծիքով` արաբական գարնան շրջանում այդ բողոքի ալիքի մեծացմանը խոչընդոտողները հենց այդ հաշվարկներն են եղել: Բայց մինչեւ երբ պետք է դա շարունակվի», -բարձրաձայնել է նա:
Խոսելով տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի հետաքրքրություններից` Բրայզան նշել է, որ մինչ այժմ այն կազմված էր անվտանգության, դեմոկրատական բարեփոխումների եւ էներգետիկ ուղղություններից: Նրա խոսքով` այժմ տարածաշրջանում տնտեսության դինամիկ զարգացումը պահանջում է, որպեսզի ուշադրությունն ուղղվի հենց այս բնագավառին:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն ու Վրաստանը ԱՄՆ հետ ռազմավարական հարաբերություններն աշխատում են հիմնել Աֆղանստանում Վաշինգտոնի շահերի վրա: Բրայզան ընդգծել է, որ այժմ ընթանում է այդ անվտանգության միջանցքն առեւտրային միջանցքի վերածելու գործընթաց:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը` Բրայզան նշել է, որ թեեւ խնդրի լուծման գործում խմբին չի հաջողվել բեկում մտցնել, սակայն ինքը գտնում է, որ բանակցային գործընթացն ամբողջությամբ դրական փորձ է:

М. Брайза: Власть в Азербайджане - в руках одной группировки
Властные структуры в Азербайджане сконцентрирована в руках одной группировки, и молодое поколение не желает мириться с этой ситуацией. Такое мнение высказал бывший посол США в Азербайджане, директор Таллинского Центра международных исследований в области безопасности Мэтью Брайза на международной конференции «Азербайджан и его региональные, европейские и трансатлантические партнеры».
Конференция была организована Джеймстаунским фондом в Вашингтоне, передает азербайджанский сайт «Хаккин.аз» со ссылкой на «Голос Америки».
«В стране есть динамичная молодежь. Они знают о том, что существует возможность работать в международных компаниях, действующих в сфере энергетики и телекоммуникаций, и задумываются - а стоит ли отказаться от этих возможностей и выйти на улицы, чтобы выразить свой протест. На мой взгляд, росту волны протеста во время арабской весны, воспрепятствовали именно эти их расчеты. Однако, как долго это будет продолжаться?», - задался вопросом Мэтью Брайза.
Говоря о стратегических интересах США в регионе, Брайза отметил, что до сих пор они имела три направления – безопасность, демократические реформы и энергетика. По его словам, не смотря на то, что главным приоритетом всегда считалась энергетика, сейчас динамичное развитие экономики региона требует внимания именно к этому направлению.
Бывший посол США отметил, что прилагаются усилия на обеспечение стратегического партнерства Азербайджана и Грузии, которое базируется на интересах в Афганистане. По его словам, в настоящее время идет процесс превращения этого коридора безопасности в коммерческий коридор.
Как отмечает сайт, Брайза в своем выступлении коснулся перспектив азербайджано-американских отношений, стратегических интересов США в Азербайджане и процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта.