Շարմազանով.Մութ սենյակում սև կատու մի փնտրեք. այն ձեր ուսերին է
«Մեզ մոտ կա շատ վատ քաղաքական ավանդույթ, եթե քեզ մոտ ինչ-որ բան չի ստացվում, փորձում ենք մեղավոր ճանաչել ուրիշին: Մութ սենյակում պետք չէ սև կատու փնտրել, եթե այն քո ուսերին է»,- պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս ստացվեց, որ նախագահական ընտրություններին չկան ուժեղ թեկնածուներ, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ մամլո խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուրադ Շարմազանովը:
«Որևէ մեկը որևէ մեկին չի սահմանափակել, որպեսզի առաջադրվի նախագահական ընտրություններին»,- ասաց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի հայտարարությանը, թե հնարավոր է՝ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ, ՀՀԿ մամլո խոսնակն ասաց, որ եթե դա ասում է կուսակցության փոխնախագահը, ապա «մարդը ընդունում է, որ Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը լրիվ լեգիտիմ է, ինչի մասին ասում է ոչ թե իշխանությունը, այլ հենց ընդդիմությունը»:
«Իսկ դրանում իշխանությունը մեղավոր չէ, որ ճիշտ է աշխատել, մեղավոր չէ, որ անում է այն, ինչ պետք է իրականում»,- ասաց նա:
Հարցին, թե կիսո՞ւմ է այն տեսակետը, որ նախագահական ընտրություններին անհայտ թեկնածուների առաջադրումն արհեստական է, Է. Շարմազանովը պատասխանեց, որ ՀՀԿ-ի և Սերժ Սարգսյանի գործելաոճում որևէ անգամ արհեստական տարր չի եղել. «Մենք երկրի ապագայի հարցերում մանիպուլյացիայի հարց չենք դրել, չի կարելի մարդկանց ճակատագրի հետ խաղալ և քաղաքականությունը չի կարելի կատակերգության վերածել»:
Շարմազանովը հիշեց, որ նախագահական ընտրություններին արդեն առաջադրվելու հայտարարություն են արել Պարույր Հայրկյանն ու Րաֆֆի Հովյաննիսյանը, սակայն, ըստ բանախոսի, խնդիրն այլ է. «Ընդդիմությունը երկընտրանքի առաջ է կանգնած. առաջադրվեն, ինչպես իրեք են ասում՝ կստանան 7-10 տոկոս, իսկ չառաջադրվելու դեպքում իրենք իրենց քաղաքական կենսագրության մայրամուտն են նշելու»:
Ամփոփելով խոսքը՝ Է. Շարմազանովն ասաց, որ ՀԱԿ-ը և ՀՅԴ-ն, թույլ չեն տա, որ նախագահական ընտրություններին «Ժառանգությունը» տիրանա ընդդիմադիր էլեկտորատին:

Sharmazanov: Don’t look for a black cat in a dark room
“We have a very bad political tradition: if we fail to do something, we blame others for that. Don’t look for a black cat in a dark room, it is on your shoulders,” spokesman for the Republican Party of Armenia (HHK), deputy speaker of the National Assembly Edward Sharmazanov said, when asked why there are no strong candidates in the presidential election.
“No one has prevented anyone from being nominated as a presidential candidate,” Sharmazanov noted.
As regards the statement of deputy chairman of Heritage Party Armen Martirosian to the effect that a run-off in the presidential election is possible, HHK spokesman said that if a deputy chairman of a party says this, then “the man admits that Serzh Sargsyan’s victory is legitimate, which is said by the opposition itself and not by the authorities”.
“The authorities are not guilty that they have worked correctly, that they have done what should be done,” he stated.
When asked if he shares the opinion that the nomination of little-known candidates to run in the presidential election is artificial, Sharmazanov replied that there has not been any artificial element in the work style of HHK and Serzh Sargsyan. “Any manipulation is out of the question when the matter concerns the future of our country, it is inadmissible to play with fates of people and turn politics into a comedy”.
Sharmazanov recalled that Paruyr Hayrikian and Raffi Hovannisian have already made statements about their decisions to run for President, but according to him, the problem is that “the opposition faces a dilemma: if it runs in the election, it will receive 7-10% of votes, while not running in the elections will result in the decline of their political biography”. In conclusion, Sharmazanov said that the Armenian National Congress (HAK) and the ARFD will not allow Heritage Party to win over the opposition electorate.