ՊԵԿ նախագահը օլիգա՞րխ է
«ՀՀ «առաջատար» օլիգարխներից Գագիկ Խաչատրյանն իր բազմաթիվ բիզնեսներին զուգահեռ զբաղվում է նաև ջերմոցային բիզնեսով։ «Ժամանակ»-ի տեղեկություններով, ՊԵԿ նախագահը Եղվարդ և Նոր Գեղի համայնքներում 8-9 հազար քառակուսի մետր մակերեսով ջերմոցներ ունի, ընդ որում՝ արդեն 7-8 տարի, ու աճեցնում է լոլիկ, վարունգ, բիբար։
Ի դեպ, ջերմոցներ ունեցող ոչ օլիգարխ ֆերմերները մշտապես բողոքում են Թուրքիայից ներկրվող էժան բանջարեղենի դեմ, որը նույն Գագիկ Խաչատրյանի ղեկավարած ՊԵԿ մաքսային մարմինը «ջրի գնով» է մաքսազերծում՝ «սոխի» անվան տակ, կամ էլ բոլորովին չի մաքսազերծում, և դրա հետևանքով թուրքական էժան ու անորակ բանջարեղենը գրավում է հայկական շուկան՝ տեղ չթողնելով տեղական արտադրողներին։

SRC Chairman an oligarch?
In parallel with his numerous businesses, one of the “leading Armenian” oligarchs - Gagik Khachatrian also does greenhouse business. “Zhamanak” newspaper reports that Gagik Khachatrian, who is the Chairman of Armenia’s State Revenue Committee (SRC), has owned greenhouses of a total area of 8-9 thousand square meters in Yeghvard and Nor Geghi communities for 7-8 years already. Tomatoes, cucumbers and peppers are grown in his greenhouses.
By the way, the “non-oligarch” farmers owning greenhouses have constantly complained about cheap vegetables imported from Turkey. The customs authorities of SRC headed by the same Gagik Khachatrian clear the imported vegetables at “water price” or do not clear them at all. As a result, cheap and low-quality vegetables from Turkey flood the Armenian market, leaving no room for domestic producers.