ՊԵԿ նախագահը օլիգա՞րխ է
«ՀՀ «առաջատար» օլիգարխներից Գագիկ Խաչատրյանն իր բազմաթիվ բիզնեսներին զուգահեռ զբաղվում է նաև ջերմոցային բիզնեսով։ «Ժամանակ»-ի տեղեկություններով, ՊԵԿ նախագահը Եղվարդ և Նոր Գեղի համայնքներում 8-9 հազար քառակուսի մետր մակերեսով ջերմոցներ ունի, ընդ որում՝ արդեն 7-8 տարի, ու աճեցնում է լոլիկ, վարունգ, բիբար։
Ի դեպ, ջերմոցներ ունեցող ոչ օլիգարխ ֆերմերները մշտապես բողոքում են Թուրքիայից ներկրվող էժան բանջարեղենի դեմ, որը նույն Գագիկ Խաչատրյանի ղեկավարած ՊԵԿ մաքսային մարմինը «ջրի գնով» է մաքսազերծում՝ «սոխի» անվան տակ, կամ էլ բոլորովին չի մաքսազերծում, և դրա հետևանքով թուրքական էժան ու անորակ բանջարեղենը գրավում է հայկական շուկան՝ տեղ չթողնելով տեղական արտադրողներին։

«Жаманак»: Гагик Хачатрян выращивает помидоры и огурцы
Один из «передовых» олигархов Армении параллельно с рядом бизнесов занимается также парниковым бизнесом, пишет газета «Жаманак». По сведениям издания, начальник Комитета по государственным доходам Гагик Хачатрян владеет в общинах Егвард и Нор Гехи парниками площадью 8-9 тыс. кв м, где выращиваются помидоры, огурцы и перец.
Кстати, имеющие парники фермеры – не олигархи, постоянно жалуются в связи с импортом из Турции овощей, которые возглавляемая Гагиком Хачатряном таможенная служба растамаживает в лучшем случае под названием «лук», в результате чего местная продукция не может конкурировать с дешевой турецкой продукцией.