Ընդդիմադիր միասնական թեկնածուի հարցը պառակտեց ընդդիմությանը
«Ամբողջ խորհրդարանական նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանական ամբիոնը ծառայել է նախագահական ընտրություններին, իսկ «Ժառանգությունը»-ը բավականին ակտիվ գործունեություն է ծավալել Ազգային Ժողովում` ներկայացնելով 8 օրենսդրական նախաձեռնություն»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Ազգային ժողովի աշխատանքներին և ներքաղաքական զարգացումներին` ասաց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը կարողացել է համագործակցել հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի և մարտի 1-ի հանձնաժողովի ձևավորման հարցերի հետ կապված:
«Ընդդիմության համագործակցությունը պայմանավորված էր նաև որոշակի քաղաքական կոնյուկտուրայով»,-նշեց Հակոբյանը:
Անդրադառնալով նախագահական ընտրություններում ընդդիմության միասնական թեկնածուի թեմային` նա նշեց, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտը չի նպաստում միասնական ընդդիմադիր թեկնածուի առաջադրմանը և միասնական ընդդիմադիր թեկածուի հարցը նաև աղճատեց և որոշակի պառակտում մտցրեց ընդդիմության շարքերում:
Պատասխանելով «Ժառանգության» գալիք համագումարի մասին հարցին` Հակոբյանը ասաց, որ բոլոր քաղաքական ուժերի հետ այժմ ընթանում են բանակցություններ, նախապատրաստական աշխատանքներ և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին հրավիրեց համագումարին, որն անցնելու է «Հայաստանի համար նոր ձևաչափով»:
Ռ. Հակոբյանն ասաց, որ այսօր կան քաղաքական ուժեր, որ ցանկանում են հանդես գալ «Ժառանգության» հետ միասնաբար՝ գալիք նախագահական ընտրություններում և ամենակարևորը ընդդիմադիր զանգվածի պահպանումն է. «Ընդդիմությունը պետք է այնպիսի ձևաչափով հանդես գա նախագահական ընտրություններում, որպեսզի պահպանվի ընդդիմադիր էլեկտորատի ներուժը»:
Հակոբյանը հավելեց, որ այսօր Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ունի բոլոր նախադրյալները, պոտենցիալը, որպեսզի դառնա ընդդիմության միասնական թեկնածուն:

Joint candidate issue splits opposition
“Throughout the period of parliamentary sessions, the rostrum of the parliament served for the presidential election, while Heritage faction actively participated in the activities of the National Assembly, by submitting 8 legislative initiatives,” the head of Heritage faction Ruben Hakobian stated at the meeting with reporters today, when discussing the National Assembly work and the domestic political developments.
He said that the parliamentary opposition managed to cooperate on the issues of establishing the anti-corruption commission and the commission on March 1 events.
As regards the issue of a joint presidential candidate of the opposition, Hakobian said that Armenia’s political field is not conducive to nomination of a joint opposition candidate and that the joint candidate issue has caused a split within the opposition.
In response to the question about the upcoming convention of Heritage Party, Hakobian noted that negotiations with all the political forces and preparatory work are underway. He invited representatives of the media to the party convention to be held “in a format that is new for Armenia”.
According to Hakobian, some political forces are now willing to run jointly with Heritage in the upcoming presidential election, the main thing is to keep the opposition electorate.
Hakobian said that today Raffi Hovannisian has all the potential to become the joint candidate of the opposition.