Հովհաննես Սահակյան. Բոյկոտում են անճարությունից
«Որոշ քաղաքական ուժեր անճարությունից փորձում են բոյկոտի ճանապարհը բռնել, իսկ դրանից միայն իրենց քաղաքական կշիռը կտուժի: Այս պայմաններում, բոյկոտը որևէ խնդիր չի լուծում»,- անդրադառնալով նախագահական ընտրությունների հետ կապված որոշ քաղաքական ուժերի բոյկոտ հայտարարելու հնարավորությունը, Aysor.am-ին այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը:
Նրա խոսքով` հասարակությունն ականատես եղավ, թե ինչպես են որոշ ուժեր իրենց խնդիրները փորձում թաքցել այլ ուժերի հայտարարությունների ու առաջ քաշած օրակարգերի հետևում:
«Ցանկացած քաղաքական դրսևորում, այդ թվում՝ բոյկոտը, պետք է լինի հիմնավոր: Քաղաքական ուժը, որ որևէ քաղաքական միջոցառում, ակցիա բոյկոտում է, պետք է հրապարակայնորեն ներկայանացնի, թե հատկապես ինչո՞ւ է դրսևորման այդ ճանապարհն ընտրել: Հակառակ դեպքում, կարելի է եզրակացնել, որ բոյկոտն ուղղակի միջոց է, ճանապարհ, թաքցնելու սեփական անճարությունը»,- նշեց Հ. Սահակյանը:
Ըստ նրա՝ գլոբալ առումով ընտրությունները չեն բոյկոտվի, քանի որ մի շարք ուժեր ու գործիչներ արդեն իսկ հայտարարել են ընտրություններին իրենց մասնակցության մասին, իսկ ինչ մնում է բոյկոտողներին, ապա նրանց ակցիան որևէ խնդրահարույց իրավիճակ չի ստեղծի:
«Օրակարգ կամ ծրագիր չունենալով՝ ընտրություններին չմասնակցելը քաղաքական գործողություն չի կարելի համարել, քանի որ նրանք չեն մասնակցվում զուտ այն պատճառով, որ ասելիք չունեն»,- հավելեց պատգամավորը:

О.Саакян: Бойкот выборов идет от бессилия ряда политических сил
«Некоторые политические силы пытаются от бессилия бойкотировать выборы, однако от этого пострадает только их политический вес. В этих условиях бойкот не решает ничего», - об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Ованнес Саакян.
Как отметил депутат, народ стал очевидцем того, как некоторые силы пытаются скрыть свои проблемы за заявлениями и повесткой других политических сил.
«Любое политическое явление, в том числе и бойкот, должно быть обоснованным. Политическая сила, бойкотирующая какое-либо политическое мероприятие, акцию, должна публично представить, почему выбрала этот путь. В противном случае, можно заключить, что бойкот просто средство, путь скрыть собственное бессилие», - отметил О.Саакян.
По словам депутата, в глобальном плане выборы не будут бойкотироваться, поскольку ряд политических сил и деятелей уже заявили о своем участии. «Что касается бойкотирующих, то их акция не создаст какой-либо спорной ситуации», - заявил депутат.