ԱՆՆԱԽԱԴԵՊ օբյեկտիվ քննություններ. Աշոտյանը ամփոփեց տարին
Այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ամփոփեց տարին, 2012 թ-ը բնութագրեց դժվար, սակայն արդյունավետ տարի:
ԿԳ նախարարն առանձնացրեց Հայաստանի աշակերտական օլիմպիադայի վեց առարկաներից ստացած 16 մեդալները, որն ըստ նրա, աննախադեպ ցուցանիշ է, և ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի կրթական համակարգի մրցունակությունը:
«Մեր օլիմպիականների հաջողությունները թույլ են տվել Հայաստանին արժանի տեղ գրավել ԱՊՀ երկրների ցանկում»:
Հաջորդ ձեռքբերումը, Ա. Աշոտյանի խոսքով, Բոլոնիայի քարտուղարությունը 2012-2015 թթ Հայաստանին վստահելն է:
Կրթության ոլորտի հաջորդ կարևոր ծրագիրը, նախարարի բոնրոշմամբ, դպորցներում շատմատի դասավանդման ծրագիրն էր. «Ավարտեցինք երկրորդ դասարանում շախմատի ներդրման գործընթացը և անցնանք երրորդ դասարան, վերապատրաստվեցին հազարավոր ուսուցիչներ»:
Արմեն Աշոտյանը նաև առանձնացրեց ԱՊՀ երկրների նախարարների կոնֆորանսը Հայաստանում, ուսուցիչների կոնֆերանսը, նաև այս տարեվերջին Հայաստանյան բոլոր դպրոցներում հասանելի է դարձել ինետրնետ կապը:
«Այս տարվա ընդունելության քննությունները աննախադեպ օբյեկտիվ քննություններն էին մեր պատմության ընթացքում»,- ասաց նախարարը:
Հաջորդ ձեռքբերումը, ըստ ԿԳ նախարարի, Երիտասրադ գիտանակնների համար մեկնարկած հատուկ կրթական գիտական ծրագիրն է` «Երտասարդ գիտնականների աջակցություն» վերտառությամբ, այս ծրագրին լրացուցիչ տրվել է հարյուր մլն դրամ:

Армен Ашотян представил достижения в сфере образования
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян, подводя сегодня итоги 2012 года, заявил журналистам, что год был сложным, однако плодотворным.
А.Ашотян сообщил, что наличие 16 медалистов на международных школьных олимпиадах в 2012 году является беспрецедентным показателем и в очередной раз доказывает конкурентоспособность образовательной системы Армении.
«Успехи наших олимпийцев позволили Армении занять достойное место в списке стран СНГ», - сказал министр образования.
По словам А.Ашотяна, достижением является также тот факт, что в 2012-2015гг. Армения официально возьмет на себя функции формирования секретариата Болонского процесса
Другим достижением в сфере образования, по словам А.Ашотяна, является введение в школьную программу нового предмета «Шахматы». «Мы завершили процесс внедрения этого предмета «Шахматы» во втором классе и перешли уже к третьему классу, в рамках этой программы прошли переподготовку сотни педагогов», - сказал А.Ашотян.
Он отметил, что во всех школах Армении к концу 2012 года стала доступна интернет-связь, чего пока еще не добились страны с более высоким ВВП.
«В этом году вступительные экзамены прошли довольно объективно и получили положительный отклик подавляющего большинства населения», - отметил министр образования.
А.Ашотян особо отметил программу поддержки молодых ученых, которая стартовала в 2012 году. «Благодаря этой программе десятки представителей молодежи получили возможность быть представленными за рубежом и т.д.», - отметил Армен Ашотян.