ԱՆՆԱԽԱԴԵՊ օբյեկտիվ քննություններ. Աշոտյանը ամփոփեց տարին
Այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ամփոփեց տարին, 2012 թ-ը բնութագրեց դժվար, սակայն արդյունավետ տարի:
ԿԳ նախարարն առանձնացրեց Հայաստանի աշակերտական օլիմպիադայի վեց առարկաներից ստացած 16 մեդալները, որն ըստ նրա, աննախադեպ ցուցանիշ է, և ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի կրթական համակարգի մրցունակությունը:
«Մեր օլիմպիականների հաջողությունները թույլ են տվել Հայաստանին արժանի տեղ գրավել ԱՊՀ երկրների ցանկում»:
Հաջորդ ձեռքբերումը, Ա. Աշոտյանի խոսքով, Բոլոնիայի քարտուղարությունը 2012-2015 թթ Հայաստանին վստահելն է:
Կրթության ոլորտի հաջորդ կարևոր ծրագիրը, նախարարի բոնրոշմամբ, դպորցներում շատմատի դասավանդման ծրագիրն էր. «Ավարտեցինք երկրորդ դասարանում շախմատի ներդրման գործընթացը և անցնանք երրորդ դասարան, վերապատրաստվեցին հազարավոր ուսուցիչներ»:
Արմեն Աշոտյանը նաև առանձնացրեց ԱՊՀ երկրների նախարարների կոնֆորանսը Հայաստանում, ուսուցիչների կոնֆերանսը, նաև այս տարեվերջին Հայաստանյան բոլոր դպրոցներում հասանելի է դարձել ինետրնետ կապը:
«Այս տարվա ընդունելության քննությունները աննախադեպ օբյեկտիվ քննություններն էին մեր պատմության ընթացքում»,- ասաց նախարարը:
Հաջորդ ձեռքբերումը, ըստ ԿԳ նախարարի, Երիտասրադ գիտանակնների համար մեկնարկած հատուկ կրթական գիտական ծրագիրն է` «Երտասարդ գիտնականների աջակցություն» վերտառությամբ, այս ծրագրին լրացուցիչ տրվել է հարյուր մլն դրամ:

Minister of Education and Science Armen Ashotian summed up the year today. He described the year 2012 as a difficult, but effective one.
The minister pointed out 16 medals in six subjects received by Armenian pupils at Olympiads. In his words, this is an unprecedented index, which proves once again the competitiveness of Armenia’s educational system.
According to Ashotian, the introduction of chess lessons program in schools is another achievement. “We have completed the introduction of chess lessons for second graders and now we will introduce chess as a mandatory subject for third graders and start retraining teachers”.
Armen Ashotian also spoke about holding the conference of CIS ministers and the conference of teachers in Armenia.
He also attached importance to the special educational scientific program entitled “Assistance for Young Scientists”. An additional sum of 100 million AMD has been allocated for the program.