Նախորդ տարի հրադադարը խախտվել է 12.000 անգամ, այս տարի` 16.000 անգամ
Մարտունակության առումով՝ պետք է արձանագրել, որ տարվա ընթացքում անցկացվել են մի քանի զորավարժություններ՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, որն աննախադեպ էր մեզ համար, ինչպես նաև՝ զորավարժություններ են տեղի ունեցել ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ: Ամփոփելով 2012 թվականը` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա կարևորեց, որ տարեցտարի զորավարժությունները բարելավվում և ավելի բարձր մակարդակ են ապահովում:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ այս տարի ավելացել են նաև թշնամու կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը. նախորդ տարի հրադադարը խախտվել է 12.000 անգամ, իսկ այս տարի` 16.000 անգամ:
«Այս 16.000-ի հետ համեմատած` մեր պատասխանը եղել է 9-10 անգամ ավելի քիչ, բայց թե այդքանով ինչ կորուստներ ենք պատճառել, թողնում եմ ձեզ... Դրանով էլ կարելի է պատկերացնել զինված ուժերի պատրաստվածութայն ցուցանիշը»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:

Several military exercises have been held this year, including the military exercises within the framework of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) which were unprecedented ones for Armenia, as well as joint exercises with NATO, Spokesman for the Defense Ministry Artsrun Hovhannisian told reporters, when summarizing the results of 2012.
According to him, the number of ceasefire violations is on the growth: last year the enemy violated the ceasefire 12,000 times, while in 2012 there have been 16,000 ceasefire violations.