Հայաստանն իր անվտանգության ապահովման գործում մեծ տեղ է հատկացնում ՌԴ-ին
«Ռուսաստանը և Հայաստանը այս տարի նշում են բարեկամության և փոխգործակցության մեծ պայմանագրի 15 ամյակը, իսկ ընդհանուր առմամբ երկու երկրների միջև կա հարուստ պայմանագրային բազա».-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ամփոփելով հայ-ռուսական հարաբերությունների 2012թ.-ի արդյունքները, ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Նա նշեց, որ այս տարի եղել են նախագահների մակարդակով 3-4 հանդիպումներ, երկկողմ ամենաբարձր մակարդակով փոխայցելություններ:
«Ռազմական և անվտանգության տեսանկյուններից տեղի են ունեցել անվտանգության քարտուղարների հանդիպումներ և նրանք հաստատել են, որ Հայաստանը իր անվտանգության ապահովման գործում մեծ տեղ է հատկացնում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, այդ թվում սահմանների անվտանգության ապահովման գործում»,-նշեց Մարկարովը:
Քաղաքագետի խոսքերով, տարիների ընթացքում հաստատվում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները շատ կարևոր էլեմենտ են թե Հայաստանի, թե Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության համար:
«Երևանի և Մոսկվայի միջև համագործակցությունը զարգանում է նաև ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի և այլ կառույցների շրջանակներում, և Հայաստանը հանդիսանում է հուսալի գործընկեր այս կառույցների շրջանակներում»,-ասաց քաղաքագետը:
Ա. Մարկարովը նշեց, որ Հայաստանն իրականացնում է իր արտաքին քաղաքականությունը համագործակցելով թե՛ եվրոպական կառույցների, թե՛ ԱՊՀ-ի երկրների հետ՝ ելնելով իր ազգային-պետական շահերից:

Армения в обеспечении безопасности уделяет большое место России
Россия и Армения отмечают в этом году 15-летие подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Александр Маркаров.
Политолог отметил, что два государства имеют развитую договорно-правовую базу, кроме того, в 2012 году состоялись 3-4 встречи на уровне президентов, взаимные визиты на самом высоком уровне.
«Состоялись также встречи секретарей советов национальной безопасности двух стран, и они подтвердили, что Армения уделяет большое место в обеспечении национальной безопасности развитию отношений с Россией, в том числе в деле обеспечения приграничной безопасности», - сказал А.Маркаров.
По словам политолога, армяно-российские отношения составляют важный элемент не только внешней политики Армении, но и России.
«Сотрудничество между Ереваном и Москвой развивается также в рамках СНГ, ОДКБ и других структур, и Армения является надежным партнером в рамках этих отношений», - заявил политолог.
Как отметил А.Маркаров, Армения осуществляет свою внешнюю политику, сотрудничая и с европейскими структурами и со странами СНГ, исходя из своих национальных и государственных интересов.