Հայաստանն իր անվտանգության ապահովման գործում մեծ տեղ է հատկացնում ՌԴ-ին
«Ռուսաստանը և Հայաստանը այս տարի նշում են բարեկամության և փոխգործակցության մեծ պայմանագրի 15 ամյակը, իսկ ընդհանուր առմամբ երկու երկրների միջև կա հարուստ պայմանագրային բազա».-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ամփոփելով հայ-ռուսական հարաբերությունների 2012թ.-ի արդյունքները, ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Նա նշեց, որ այս տարի եղել են նախագահների մակարդակով 3-4 հանդիպումներ, երկկողմ ամենաբարձր մակարդակով փոխայցելություններ:
«Ռազմական և անվտանգության տեսանկյուններից տեղի են ունեցել անվտանգության քարտուղարների հանդիպումներ և նրանք հաստատել են, որ Հայաստանը իր անվտանգության ապահովման գործում մեծ տեղ է հատկացնում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, այդ թվում սահմանների անվտանգության ապահովման գործում»,-նշեց Մարկարովը:
Քաղաքագետի խոսքերով, տարիների ընթացքում հաստատվում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները շատ կարևոր էլեմենտ են թե Հայաստանի, թե Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության համար:
«Երևանի և Մոսկվայի միջև համագործակցությունը զարգանում է նաև ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի և այլ կառույցների շրջանակներում, և Հայաստանը հանդիսանում է հուսալի գործընկեր այս կառույցների շրջանակներում»,-ասաց քաղաքագետը:
Ա. Մարկարովը նշեց, որ Հայաստանն իրականացնում է իր արտաքին քաղաքականությունը համագործակցելով թե՛ եվրոպական կառույցների, թե՛ ԱՊՀ-ի երկրների հետ՝ ելնելով իր ազգային-պետական շահերից:

Armenia attaches great importance to Russia in ensuring its security
“This year Russia and Armenia mark the 15th anniversary of the agreement on friendship and cooperation, and in general, there is a rich contractual basis between the two countries,” political scientist Alexander Markarov said at the meeting with reporters today, when summing up the 2012 results of Armenian-Russian relations.
In his words, 3-4 meetings at a presidential level as well as highest-level mutual visits took place this year.
“The meetings of Security Secretaries have taken place and confirmed that in terms of ensuring its security, including the security of the borders, Armenia attaches great importance to the development of its relations with Russia,” Markarov said.
According to the political scientist, it has become evident over time that Armenian-Russian relations are an important element in the foreign policies of both Armenia and Russia.
“Cooperation between Yerevan and Moscow is developing within the framework of CIS and CSTO, with Armenia being a reliable partner in these organizations,” Markarov stated.
According to him, Armenia implements its foreign policy, cooperating with European structures and CIS countries, based on its national and state interests.