Շարմազանովը Տեր-Պետրոսյանի մասին. Մավրն արեց իր գործը, մավրը պետք է հեռանա
«Իմ կարծիքով՝ վերջին ամիսների ընթացքում Տեր-Պետրոսյանի որևէ ելույթ կամ գործողություն հիմնավորված չի եղել, հիմավորված չէ նաև նախագահական ընտրություններին նրա չառաջադրումն ու դրա պատճառաբանությունը»,- մեկնաբանելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի չառաջադրումը և պատճառաբանությունը` Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում իր թեկնածությունն առաջադրել առաջիկա նախագահական ընտրություններին` պատճառաբանելով, թե ժամանակն է, որ ասպարեզ իջնեն երիտասարդները:
Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական կենսագրությունը Է. Շարմազանովի խոսքերով, վաղուց է ավարտվել, սակայն այսօր նա, ըստ ՀՀԿ մամուլի խոսնակի, փորձում է իր հետևից դուռը շրխկոցով փակել:
«Նրա առաջադրումը իր համար կլիներ քաղաքական ինքնասպանություն: Նա, բոլոր դեպքերում, քաղաքականությունից պիտի հեռանար` անկախ նրանից կլիներ դա ընտրությունների միջոցով, թե առանց ընտրությունների»,- ասաց Է. Շարմազանովը և հավելեց, որ ՀԱԿ առաջնորդն այլևս անելիք չուներ` մեջբերելով «Մավրն արել է իր գործը, մավրը պետք է հեռանա…»
Aysor.am-ի զրուցակիցը աշխարհին հայտնի բազմաթիվ քաղաքական գործիչների անուններ թվարկեց, ովքեր մեծ տարիքում էլ առաջադրվել են` միևնույն ժամանակ խորհուրդ տալով Տեր-Պետրոսյանին նայել Իսրայելի Քնեսետի ցուցակը:
Հարցին, թե ճի՞շտ չէր լինի, որ այնուամենայնիվ, Տեր Պետրոսյանն առաջադրվեր, Է. Շարմազանովն ասաց, որ ՀԱԿ-ը, անկախ նրանից նախագահական ընտրություններին կառաջադրեր իր թեկնածուին, թե ոչ, կոտրած տաշտակի առաջ էր կանգնած` նկատելով, որ այդ մասին փաստում էր ԲՀԿ-ի հետևում թաքնվելը:
Ինչ վերաբերում է «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանի առաջադրվելուն, Է. Շարմազանովը նկատեց, որ նրա առաջադրումը նույնպես հարված էր ՀԱԿ-ին:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է` ընդդիմադիր հատվածը համախմբվի հենց Բագրատյանի շուրջ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակը նախ ասաց, որ շատ հարգում է Բագրատյանին, ապա կարծիք հայտնեց, որ Հրանտ Բագրատյանը նախագահական ընտրությունները ցանկանում է առիթ դարձնել, որպեսզի քաղաքական դաշտի լիբերալ հատվածը միավորի:

Э.Шармазанов: Мавр сделал свое дело, мавр может уходить
«На мой взгляд, ни одно выступление или действие Левона Тер-Петросяна в течение последних месяцев не было обоснованным, его отказ от участия в президентских выборах и мотивировка этого решения также не обоснованы», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am вице-спикер парламента, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Напомним, первый президент Армении, лидер «Армянского национального конгресса» Левон Тер-Петросян заявил о том, что не собирается выдвигать свою кандидатуру на предстоящих президентских выборах, ссылаясь на свой возраст. «Что бы ни говорили, но у 68-летнего человека нет той энергии и работоспособности, которая есть у 45-60-летних. Следовательно на арену должны выйти более молодые», - заявил Л.Тер-Петросян.
По словам Э.Шармазанова, политическая карьера Л.Тер-Петросяна давно завершилась, однако сегодня он пытается с треском закрыть за собой дверь.
«Его выдвижение стало бы политическим самоубийством. Он, во всех случаях должен был уйти из политики, независимо от того, произошло бы это посредством выборов, или без выборов», - сказал Э.Шармазанов. Пресс-секретарь РПА отметил, что лидер АНК не может больше ничего предложить, процитировав: «Мавр сделал свое дело, мавр может уходить».
В данном контексте Э.Шармазанов посоветовал Тер-Петросяну взглянуть на список депутатов израильского Кнессета, перечислив также имена известных политических деятелей, которые выдвигались уже в преклонном возрасте.
На вопрос о том, тем не менее, не было бы правильным, если бы Тер-Петросян выдвинул свою кандидатуру, Э.Шармазанов ответил, что АНК, независимо от того, выдвинет своего кандидата на президентских выборах или нет, стоит перед разбитым корытом, о чем свидетельствует также стремление спрятаться за спиной у «Процветающей Армении».
Что касается выдвижения кандидатуры председателя партии «Азатутюн» (Свобода) Гранта Багратяна, то вице-спикер парламента отметил, что его выдвижение также стало ударом для АНК.
На вопрос о возможности объединения оппозиции вокруг Гранта Багратяна, Э.Шармазанов заявил, что Г.Багратян пытается использовать президентские выборы для объединения либеральных сил.