ՀԱԿ անդամ. Տեր-Պետրոսյանի որոշումից հիասթափվելու առիթ չկա
Այսօր «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթին տված հարցազրույցից պարզ դարձավ, որ  ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջիկա նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը չի առաջադրի: ՀՀ առաջին նախագահը  պատճառաբանել էր, թե մեծ է տարիքով և ճանապարհն ազատ է թողնում` երիատասարդ սերնդի համար:
Այսօր առավոտից ՀԱԿ երևելի դեմքերը չէին պատասխանում հեռախոսազանգերին և քիչ առաջ միայն ՀԱԿ անդամ Վահագն Խաչատրյանը պատասխանեց հեռախոսազանգին: ՀԱԿ առաջնորդի որոշման մանրամասները փորձեցինք ճշտել Վ. Խաչատրյանից, ով, սակայն, իր պատասխաններում բավականին զուսպ էր:
ՀԱԿ անդամ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանի հետ զրույցը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ` հարց ու պատասխանի տեսքով:
-Պարոն Խաչատրյան, նորմա՞լ էր, որ ՀԱԿ առաջնորդը նման որոշում կայացրեց և չհիասթափեցրե՞ց այդ որոշմամբ ՀԱԿ համակիրներին:
-Դա պարզելու համար հարցրեք ՀԱԿ համակիրներին: Ես կարող եմ իմ կարծիքը հայտնել. բոլորս էլ սպասում էինք, որ նա իր թեկնածությունը կդնի, ինքը որոշել է և հարցազրույցի միջոցով ասել է այն, ինչ կա… Դա հիմք եմ ընդունում և հիասթափվելու առիթ չկա:
-Երկու օր առաջ ՀՀՇ համագումարում Տեր-Պետրոսյանը ելույթ ունեցավ և ոչինչ չասաց իր չառաջադրվելու մասին` կատակելով, թե 2 օրից կհայտարարի: Ի՞նչ է ՀԱԿ առաջնորդը 2 օր առաջ իր տարիքի մասին մոռացել էր:
-Հարցազրույցում միայն տարիքը չի նշված, այնտեղ ուրիշ հանգամանքներ էլ կան, որոնց մասին պետք է իրենից հարցնել:

В.Хачатрян: Решение Тер-Петросяна – не повод для разочарования
Первый президент Армении, лидер «Армянского национального конгресса» Левон Тер-Петросян заявил о том, что не собирается выдвигать свою кандидатуру на предстоящих президентских выборах, ссылаясь на свой возраст. «Что бы ни говорили, но у 68-летнего человека нет той энергии и работоспособности, которая есть у 45-60-летних. Следовательно, на арену должны выйти более молодые», - заявил Л.Тер-Петросян в интервью газете «Чорорд инкнишханутюн».
Сегодня в самого утра видные деятели «Армянского национального конгресса» не отвечали на звонки и лишь недавно корреспонденту Aysor.am удалось поговорить с членом АНК Ваагном Хачатряном.
Представляем интервью с экс-мэром Еревана, экономистом Ваагном Хачатряном в связи с решением Левона Тер-Петросяна полностью.
-Господин Хачатрян, Вы считаете решение лидера АНК нормальным? На Ваш взгляд, это не разочарует сторонников АНК?
-Чтобы узнать это, спросите сторонников АНК. Я могу высказать свое мнение: мы все ждали, что он выдвинет свою кандидатуру, а он принял решение и заявил в интервью то, что есть… Принимаю это как основание и не вижу повода для разочарования.
-Два дня назад Тер-Петросян выступил на съезде Армянского общенационального движения и ничего не сказал о том, что не будет выдвигать свою кандидатуру, напротив, пошутил, что сообщит об этом через 2 дня. Два дня назад лидер АНК не помнил о своем возрасте?
-В интервью говорится не только о возрасте, там приведены и другие обстоятельства, о которых следует спросить Л.Тер-Петросяна.