Տարին փակելու ենք ոչ բացասական բալանսով. Նախարարն ամփոփեց 2012-ը
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Սևանա լիճը բարձրացել է 3.6 մետրով և 2012 թ-ի տվյալներով գտնվում է 1900.11 նիշի վրա: Այսօր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը և հիշեցրեց, որ այս տարի Սևանից բաց է թողնվել 317 մլն խմ ջուր, սակայն վստահ է, որ «տարին փակելու ենք ոչ բացասական բալանսով»:
«Լճի բարձրացման հետևանքով ջրածածկման ենթակա տարածքներից մաքրվել է 110 հա տարածք»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ 2012 թ.-ին Սևանա լիճ բաց է թողնվել 366.667 հազար հատ մանարձուկ, որից 200.000 հատ 3 և ավելի գրամ քաշ ունեցող ամառային իշխան և 166.677 հատ 5 և ավելի գրամ ունեցող գեղարքունի մանրաձուկ. «Ծրագրի իրականացման համար պետբյուջեից տրամադրվել է 59.9 մլն դրամ»:
Նախարարը նաև փոխանցեց, որ Սևան ազգային պարկում 2012 թ-ին հավաքագրվել է մոտ 190 մլն դրամ վարձավճար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է մոտ 75 մլն դրամով:

Министр: Уровень озера Севан поднялся на 3,6 метра
За последние десять лет уровень озера Севан поднялся на 3,6 метра и по данным 2012 года находится на отметке 1900,11. Об этом заявил сегодня журналистам министр охраны природы Арам Арутюнян.
По его словам, в этом году забор воды из озера составил 317 млн. куб м. Он также выразил уверенность, что год будет завершен положительным балансом.
А.Арутюнян также проинформировал, что в 2012 году в озеро выпущено 366 667 мальков форели. На осуществление программы госбюджет выделил 59.9 млн. драмов.
Кроме того, по словам министра, в Национальном парке «Севан» объем сборов составил около 190 млн. драмов, что превышает прошлогодний показатель на 75 млн.