Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սթափ գնահատեց իրավիճակը
ՀՀ առաջին նախագահի չառաջադրվելու մասին որոշումը հմուտ քաղաքական գործչի սթափ գնահատական է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը:
Լ.Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ էր կանխատեսել, քանի որ ըստ նրա, վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ առաջին նախագահը առաջադրվելու դեպքում ավելի քիչ ձայն կստանար, քան նախորդ նախագահական ընտրություններում:
Միակ պատճառը, ըստ Ալավերդյանի, հենց սա է, և ոչ պատճառաբանությունը, թե այս քայլով ճանապարհ է տալիս նոր, երիտասարդ ուժերին:
Անդրադառնալով ընտրական գործընթացներին՝ Լ.Ալավերդյանն ասաց, որ խախտումները ոչ թե բուն ընտրությունների ժամանակ են լինում, այլ դրանից առաջ՝ նախընտրական շրջանում:
Լ.Ալավերդյանը նաև ասաց. «Հույս ունեմ, որ 2013-ին կլինեն վերջին կանխորոշված չընտրությունները: Հույս ունեմ, որ 1995 թ. բացված փակագիծը 2013-ին կփակվի»:

Л.Алавердян: Левон Тер-Петросян трезво оценил ситуацию
Решение первого президента Армении, лидера «Армянского национального конгресса» Левона Тер-Петросяна – это трезвая оценка опытного политического деятеля. Такое мнение высказала сегодня в ходе встречи с журналистами бывший депутат парламента Армении Лариса Алавердян.
Л.Алавердян напомнила, что еще месяцы назад прогнозировала, что в случае выдвижения своей кандидатуры на предстоящих президентских выборах первый президент получит меньше голосов, чем на прошлых выборах. По ее словам, единственная причина отказа Л.Тер-Пертросяна от участия в выборах именно в этом, а не в том, что этим шагом он уступает политическую арену более молодым.
Касаясь избирательных процессов, Л.Алавердян отметила, что нарушения происходят не во время самого процесса выборов, а до них – в предвыборный период.
Она выразила надежду, что в 2013 году будет окончательно закрыта страница так называемых «выборов», результат которых предопределен.