Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սթափ գնահատեց իրավիճակը
ՀՀ առաջին նախագահի չառաջադրվելու մասին որոշումը հմուտ քաղաքական գործչի սթափ գնահատական է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը:
Լ.Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ էր կանխատեսել, քանի որ ըստ նրա, վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ առաջին նախագահը առաջադրվելու դեպքում ավելի քիչ ձայն կստանար, քան նախորդ նախագահական ընտրություններում:
Միակ պատճառը, ըստ Ալավերդյանի, հենց սա է, և ոչ պատճառաբանությունը, թե այս քայլով ճանապարհ է տալիս նոր, երիտասարդ ուժերին:
Անդրադառնալով ընտրական գործընթացներին՝ Լ.Ալավերդյանն ասաց, որ խախտումները ոչ թե բուն ընտրությունների ժամանակ են լինում, այլ դրանից առաջ՝ նախընտրական շրջանում:
Լ.Ալավերդյանը նաև ասաց. «Հույս ունեմ, որ 2013-ին կլինեն վերջին կանխորոշված չընտրությունները: Հույս ունեմ, որ 1995 թ. բացված փակագիծը 2013-ին կփակվի»:

Ter-Petrosian soberly assessed situation
“The first Armenian President’s decision not to run in the election was a sober assessment of a skilful politician,” former deputy of the National Assembly Ms. Larisa Alaverdian said at a meeting with reporters today.
She reminded those present that she had forecast this months ago because, in her words, analyses showed that in case of running for President, Ter-Petrosian would collect fewer votes than during the 2008 election.
According to Larisa Alaverdian, this is the only reason, but not the explanation provided by the fist president when he said that by taking this step, he makes way for new, younger forces.
Speaking about the electoral processes, she noted that violations are committed in the pre-election period, rather than during an election.