Նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը փետրվարի 18-ին անակնկալները չի բացառում
2013-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը կառաջադրի նաև ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա. Մելիքյանն ասաց, որ առաջադրվում է` վերլուծելով երկրում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը և հաշվի առնելով Հայաստանի առջև կանգնած արտաքին քաղաքական մարտահրավերները, որոշել է առաջադրվել ընտրություններում: Նա, սակայն, չցանկացավ պարզաբանել, թե ինչ ներքաղաքական վիճակ է և ինչ մարտահրավերներ են ծառացել Հայաստանի առաջ` պատճառաբանելով, թե շուտով ասուլիս կհրավիրի և մանրամասն կներկայացնի իր առաջադրման պատճառները:
Հարցին՝ ինչպե՞ս կգնահատեք ձեր շանսերը, Ա. Մելիքյանն ասաց, որ շանսերը գնահատելու խնդիր չի տեսնում, քանի որ պետք է կարողանալ ապահովել ընտրությունների իրավաչափությունն ու արդարացիությունը, «խնդրի լուծման դեպքում միայն կարելի է խոսել շանսերի մասին»:
ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարարը չի կիսում այն տեսակետը, թե նախագահական ընտրությունների ելքը կանխորոշված է և մրցակցություն չի լինի. «Ամբողջ խնդիրը կապված է նրանից, թե ինչ զարգացումներ կլինեն Հայաստանում մինչև փետրվարի 18-ը: Եթե հնարավոր լինի ապահովել ընտրությունների արդար և իրավաչափ լինելը, ապա ամսի 18-ին չի բացառվում, որ լինեն անակնկալներ»:
Ի պատասխան հարցին, թե նախագահական ընտրություններին ինքը կլինի՞ ընդդիմադիր թեկնածու, Ա. Մելիքյանը թեև ասաց, որ նման որակում ինքն իրեն չի տալիս, սակայն. «Քանի դեռ գործող իշխանությունները բավարար չափով չեն համապատասխանում իմ պատկերացումներին, ես համարում եմ` այո»:

Арман Меликян не исключает сюрпризы на выборах 18 февраля
Бывший министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян выдвинет свою кандидатуру на предстоящих 18 февраля 2013 года президентских выборах в Армении.
В беседе с корреспондентом Aysor.am А.Меликян заявил, что решил баллотироваться в президенты, проанализировав создавшуюся в стране внутриполитическую ситуацию и учитывая стоящие перед Арменией внешнеполитические вызовы. При этом, он отказался уточнить, о какой внутриполитической ситуации и внешнеполитических вызовах идет речь, заявив, что в ближайшее время представит причины своего выдвижения на пресс-конференции.
На вопрос о том, как он оценивает свои шансы, Арман Меликян заявил, что не видит в этом необходимости, поскольку нужно суметь обеспечить правомерность и справедливость выборов. «Говорить о шансах можно только в случае решения этой проблемы», - сказал А.Меликян.
Экс-глава МИД НКР не разделяет точку зрения, согласно которой результат президентских выборов предопределен, и соперничества не будет. «Все зависит от того, какие развития будут в Армении до 18 февраля. Если удастся обеспечить справедливость и правомерность выборов, то не исключается, что 18 февраля будут сюрпризы», - сказал А.Меликян.
На вопрос о том, будет ли он оппозиционным кандидатом на президентских выборах, А.Меликян, хотя и отметил, что не считает себя таковым, однако при этом заявил: «Пока действующие власти не в полной мере соответствуют моим представлениям, я считаю, что да».