ԱԳՆ շենքի վաճառքը կկայանա
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ ԱԳՆ շենքի վաճառքը  ուժի մեջ է. կառավարությունը, այնուամենայնիվ, չեղյալ չի հայտարարել գործարքը:
Շենքը վաճառվելու է Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տանգո» ընկերությանը:
ՀՀ կառավարությունը կրկնակի աճուրդ է հայտարարել այլ կազմակերպություններին ևս հնարավորություն տալու համար:
Հիշեցնենք, որ երեկ տեղեկություններ էին տարածվել այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աճուրդի է հանում ՀՀ կառավարության թիվ 2 մասնաշենքը՝ 14.2 հազ. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով։ Այդ մասին որոշման նախագիծը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության ներկայացմամբ, ներառվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում։

MFA building’s sale to take place
According to information of Aysor.am, the sale of the Foreign Ministry’s building will take place - the government has not cancelled the deal.
The building will be sold to Tango Company owned by Argentinean-Armenian businessman Eduardo Eurnekian.
The Armenian government holds a double action so other organizations will also have an opportunity to participate in the auction.
Let us remind you that yesterday there was information that Building 2 of the Government occupying an area of 14.2 thousand square meters was put up to auction by the Armenian government. The draft decision about that was submitted by the State Property Management Department and has been included in the agenda of today’s government session.