Ֆորմալ առումով վրաց-ադրբեջանական հարաբերությունները ռազմավարական են
«Այն սպասումները, որ Ադրբեջան այցի ժամանակ վրացական կողմը հատկապես երկաթգծի հետ կապված հարցերում գնալու է զիջումների, կարելի է ասել, արդարացան, սակայն դեռևս պետք է սպասել ավելի հստակ տեղեկատվության՝ այցի հետ կապված, իսկ ընդհանուր տրամաբանությունը հուշում է, որ Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում բեկումնային փոփոխություններ դժվար թե տեղի ունենան»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանալով Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի Բաքու կատարած այցը և ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ եթե վրացա-ադրբեջանական հարաբերությունները դիտարկենք ֆորմալ ձևով, ապա կարելի է ասել, որ բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերում, այդ թվում Վրաստանի Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները դիտարկվում են որպես ռազմավարական բնույթ կրող հարաբերություններ:
«Վրաստանի իշխանությունները փոխվել են, և ադրբեջանա-վրացական հարաբերություններում կարելի է սպասել որոշակի փոփոխությունների, սակայն թե ինչ բնույթ կկրեն այդ փոփոխությունները՝ պարզ կլինի մի քանի ամսից, երբ որոշակի հստակություն մտնի վրացական ներքին քաղաքականության մեջ»,-ասաց քաղաքագետը:
Ս. Մինասյանը ասաց, որ Վրաստանում տեղի ունեցող ներքին զարգացումները նույնպես կարող են ազդեցություն թողնել Վրաստանի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունների վրա և պետք է սպասել, արդյո՞ք Իվանիշվիլին կկարողանա վերջնականապես հաղթել Սահակաշվիլիին, և Սահակաշվիլին իշխանական դաշտում կպահպանի արդյո՞ք միայն իր ֆորմալ գոյությունը:
Նա հավելեց, որ ինքը չի կարծում, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև սահմանի հստակեցման և սահմանազատման խնդիրները կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ Բաքվի և Թբիլիսիի միջև առկա հարաբերությունների ապագայի վրա:

Формально отношения между Грузией и Азербайджаном – стратегические
Ожидания в связи с уступками грузинской стороны в ходе визита в Азербайджан, особенно в вопросе строительства железной дороги Баку-Тбилиси-Ахалкалаки-Карс (БТАК), оправдались. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Сергей Минасян, касаясь визита в Баку правительственной делегация Грузии во главе с премьер-министром Бидзиной Иванишвили.
Как отметил политолог, нужно дождаться более четкой информации, однако в целом, логика подсказывает, что в отношениях между Грузией и Азербайджаном вряд ли произойдут ключевые изменения.
С.Минасян отметил, что если смотреть на грузино-азербайджанские отношения с формальной точки зрения, то во всех официальных документах, в том числе в Стратегии национальной безопасности Грузии, отношения между двумя государствами рассматриваются как стратегические.
«В Грузии сменилась власть, посему в грузино-азербайджанских отношениях также можно ожидать некоторых изменений. Однако характер этих изменений будет ясен через несколько месяцев, когда во внутренней политике Грузии начнет просматриваться определенная четкость», - сказал политолог.
Политолог заявил, что на двусторонние отношения между Грузией и Азербайджаном могут повлиять и происходящие в Грузии внутренние развития. По его словам, многое зависит о того, сможет ли Иванишвили одержать окончательную победу над Саакашвили и сохранит ли Саакашвили лишь формальное существование на властном поле.
По мнению С.Минасяна, вряд ли вопросы с делимитацией и демаркацией границ между Грузией и Азербайджаном могут оказать в будущем серьезное воздействие на отношения между Тбилиси и Баку.