ԼՂՀ ԱԳ նախարար. Ադրբեջանը բանակցությունները փակուղի է տանում
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության շենքում տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Կարեն Միրզոյանի մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցել են տեղի և հավատարմագրված արտասահմանյան լրագրողներ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Մամուլի ասուլիսը նվիրված էր նախարարի պաշտոնավարման 100 օրվան և 2012 թվականի արդյունքներին: ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը որպես անցնող տարվա կարևորագույն քաղաքական իրադարձություն նշեց հուլիսին կայացած նախագահական ընտրությունները, որոնք, նրա խոսքերով, դարձել են պետականաշինության գործընթացի կարևոր փուլ և հանրապետության հետևողական ժողովրդավարական զարգացման հավաստում, ինչը նշվել է նաև միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ` նախարարն ափսոսանքով արձանագրեց լուրջ առաջընթացի բացակայությունը, որի գլխավոր պատճառը պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշումն է, ինչը գործնականում բանակցային գործընթացը տանում է դեպի փակուղի: Այդ համատեքստում Կարեն Միրզոյանը նշեց դավադիր մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում ներում շնորհելու և հերոսացնելու փաստը:
Նախարարը ղարաբաղյան դիվանագիտության գլխավոր խնդիր անվանեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների միջոցով և ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը:
Կարեն Միրզոյանը սպառիչ պատասխաններ տվեց լրագրողների տարաբնույթ հարցերին, որոնք, մասնավորպաես, վերաբերում էին ղարաբաղյան կարգավորման արդի փուլին և նրա վրա գլոբալ ու տարածաշրջանային հիմնախնդիրների ազդեցությանը, արտերկորւմ ԼՂՀ ներկայացուցչությունների գործունեությանը, զանազան մարդասիրական հարցերի, որոնք ծագել են ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով: Կարեն Միրզոյանը նշեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում առկա բոլոր հարցերը պահանջում են համալիր, փաթեթային լուծում:
Հանդիպման ավարտին ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց ԶԼՄ-ների հետ մշտական համագործակցության կարևորությունը»,- նշված է տարածված հաղորդագրությունում:

On December 26, a press conference of NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan took place at the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic, with the participation of representatives of the local mass media, as well as foreign journalists accredited in the Republic, the press service of the NKR MFA reported.
The press conference was aimed at summarizing the Foreign Minister’s 100-day activity and the year of 2012.
According to the NKR Foreign Minister, the most important political event of the year was the July 19 presidential election representing an important stage in the state-building process and confirming the steadfast democratic development of the Republic, which was also noted by the international observation missions.
Speaking of the Karabakh conflict settlement process, the Minister regretfully stated the lack of sufficient progress, mainly due to the destructive position of official Baku actually driving the negotiation process into a deadlock. In this context, Mr. Mirzoyan noted the pardon and glorification of the Azerbaijani insidious killer, Ramil Safarov.
The Minister called the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement through peaceful negotiations and the achievement of the international recognition of the NKR the basic goal of the Karabakh diplomacy.
Mr. Mirzoyan gave comprehensive answers to various questions of the journalists related, in particular, to the current stage of the Karabakh conflict settlement process and the impact that the global and regional processes have on it, to the activities of the NKR Missions to foreign states, to various humanitarian issues arisen as a result of the military aggression of Azerbaijan against the NKR. Minister Mirzoyan noted that all the issues within the Karabakh conflict settlement required a comprehensive and package solution.
In conclusion, the NKR Minister of Foreign Affairs noted the importance of continued cooperation with the mass media.