ԼՂՀ ԱԳ նախարար. Ադրբեջանը բանակցությունները փակուղի է տանում
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության շենքում տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Կարեն Միրզոյանի մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցել են տեղի և հավատարմագրված արտասահմանյան լրագրողներ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Մամուլի ասուլիսը նվիրված էր նախարարի պաշտոնավարման 100 օրվան և 2012 թվականի արդյունքներին: ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը որպես անցնող տարվա կարևորագույն քաղաքական իրադարձություն նշեց հուլիսին կայացած նախագահական ընտրությունները, որոնք, նրա խոսքերով, դարձել են պետականաշինության գործընթացի կարևոր փուլ և հանրապետության հետևողական ժողովրդավարական զարգացման հավաստում, ինչը նշվել է նաև միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ` նախարարն ափսոսանքով արձանագրեց լուրջ առաջընթացի բացակայությունը, որի գլխավոր պատճառը պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշումն է, ինչը գործնականում բանակցային գործընթացը տանում է դեպի փակուղի: Այդ համատեքստում Կարեն Միրզոյանը նշեց դավադիր մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում ներում շնորհելու և հերոսացնելու փաստը:
Նախարարը ղարաբաղյան դիվանագիտության գլխավոր խնդիր անվանեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների միջոցով և ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը:
Կարեն Միրզոյանը սպառիչ պատասխաններ տվեց լրագրողների տարաբնույթ հարցերին, որոնք, մասնավորպաես, վերաբերում էին ղարաբաղյան կարգավորման արդի փուլին և նրա վրա գլոբալ ու տարածաշրջանային հիմնախնդիրների ազդեցությանը, արտերկորւմ ԼՂՀ ներկայացուցչությունների գործունեությանը, զանազան մարդասիրական հարցերի, որոնք ծագել են ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով: Կարեն Միրզոյանը նշեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում առկա բոլոր հարցերը պահանջում են համալիր, փաթեթային լուծում:
Հանդիպման ավարտին ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց ԶԼՄ-ների հետ մշտական համագործակցության կարևորությունը»,- նշված է տարածված հաղորդագրությունում:

Глава МИД НКР: Баку заводит переговорный процесс в тупик
В министерстве иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики состоялась пресс-конференция главы внешнеполитического ведомства НКР Карена Мирзояна с участием местных и аккредитованных зарубежных журналистов.
Как сообщили в пресс-службе МИД НКР, пресс-конференция была посвящена 100 дням пребывания министра на своем посту и итогам 2012 года.
Важнейшим политическим событием уходящего года глава МИД НКР назвал состоявшиеся в июле президентские выборы, которые, по его словам, стали важным этапом в процессе государственного строительства и подтверждением последовательного демократического развития республики, что было отмечено и международными наблюдательскими миссиями.
Говоря о процессе урегулирования карабахского конфликта, министр с сожалением констатировал отсутствие серьезного продвижения, главным образом из-за деструктивной позиции официального Баку, практически заводящего переговорный процесс в тупик. В данном контексте Карен Мирзоян отметил факт помилования и героизации в Азербайджане коварного убийцы Рамиля Сафарова.
Главной задачей карабахской дипломатии министр назвал урегулирование азербайджано-карабахского конфликта посредством мирных переговоров и достижение международного признания НКР.
Карен Мирзоян дал исчерпывающие ответы на разноплановые вопросы журналистов, которые, в частности, касались нынешнего этапа процесса карабахского урегулирования и влияния на него глобальных и региональных процессов, деятельности зарубежных представительств НКР, различных гуманитарных проблем, возникших вследствие военной агрессии Азербайджана против НКР. Карен Мирзоян отметил, что все вопросы в контексте урегулирования карабахской проблемы требуют комплексного, пакетного решения.
В конце встречи руководитель внешнеполитического ведомства НКР отметил важность постоянного сотрудничества с СМИ.