Սենոր Հասրաթյան. Մահվան ելքով միջադեպերի թիվը նվազել է
ԼՂՀ պաշտպանական բանակում տեղի ունեցած կարևորագույն իրադարձությունների շուրջ Aysor.am-ը զրուցեց ԼՂՀ ՊԲ Լրատվության բաժնի ղեկավար Սենոր Հասրաթյանի հետ:
«Առաջին ու ամենակարևոր խնդիրը, որը պաշտպանության բանակը լուծեց, խաղաղության պահպանումն է, դա մեր ամենից կարևոր ձեռքբերումն է: Ձեռքբերումներ ենք ունեցել առաջնային գծում իրականացվող աշխատանքների հարցում, մարտական պատրաստակամության, հրամանատարական և օպերատիվ պատրաստության, սպառազինության գծով:
Մի շարք խնդիրներ են լուծվել թիկունքային ապահովման առումով: Նպատակային աշխատանք է իրականացվել անձնակազմի բարոյա-հոգեբանական դաստիարակության ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ընթացիկ տարում բանակում կրճատվել են մահվան ելքով դեպքերը: Եթե Պաշտպանության բանակում նախորդ տարի տեղի է ունեցել մահվան ելքով 26, ապա այս տարի 19 կորուստ: Ընդ որում՝ այդ կորուստների մեծ մասը հիվանդության կամ դժբախտ պատահարների արդյունք են:
Մեզ համար մեծ իրադարձություն էր Պաշտպանության բանակի կողմից Հայրենական մեծ պատերազմի 67-րդ, Շուշիի ազատագրման և ՊԲ կազմավորման 20-րդ տարեդարձի առթիվ անցկացված զորահանդեսը:
Շատ կարևոր էր ռազմավարական հրամանատարա-շտաբային զորավարժությունը, որն ավարտվեց մարտական հրաձգությամբ»,- ասաց Սենոր Հասրաթյանը:

Асратян: Армии обороны Нагорного Карабаха удалось сохранить мир
«Важнейшим достижением Армии обороны Нагорного Карабаха за уходящий год является сохранение мира. Есть достижения в вопросе проводимых на передовой линии работ, боевой подготовки, оперативной подготовки, по линии вооружения», - заявил пресс-секретарь министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики Сенор Асратян корреспонденту Aysor.am, подводя итоги 2012 года.
«Решен ряд проблем по линии тылового обеспечения. Проведена целевая работа в направлении морально-психологического воспитания личного состава, в результате чего в 2012 году уменьшилось число случаев с летальным исходом – 19 случаев против 26 в прошлом году. Большинство из этих случаев – результат болезней или несчастных случаев», - отметил С.Асратян.
Он также заявил, что большим событием стал проведенный в Нагорном Карабахе парад по случаю 67 годовщины победы в Великой отечественной войне, 20-летия освобождения Шуши и формирования Армии обороны НКР, а также стратегические командно-штабные учения