Ադիբեկյան. Ընդդիմությունն ամեն ինչ արեց, որ Սարգսյանը վերընտրվի
Գալիք նախագահական ընտրություններում հավաքելով ընտրողների ձայների 72 տոկոսը` կհաղթի գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Երկրորդ տեղում 21 տոկոսով կհայտնվի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնն արդեն սկսել է իր հարցումները: Կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ նախագահի փոփոխությունը գրեթե անհավանական է համարում.
«Րաֆֆին լավ վարկանիշ ունի ու կարող է լավ տոկոսով երկրորդ տեղ զբաղեցնել, բայց նրա հաղթելու հավանականությունը ձգտում է զրոյի»:
Ադիբեկյանն, ըստ հարցումների արդյունքների, առանձնացնում է 4 հիմնական թեկնածու` Սերժ Սարգսյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, Հրանտ Բագրատյան և Պարույր Հայրիկյան:
«Բագրատյանի հետ կապված` դեռ մութ հարցեր կան: Օրինակ, պարզ չէ, թե ի՞նչ է անելու ծայրահեց ընդդիմությունը` նստելու է տա՞նը, թե՞ գնալու է ընտրատեղամաս ու գնալու դեպքում ո՞ւմ է ընտրելու: Ըստ իս, առավել հավանական է, որ այս զանգվածի մեծ մասի ձայները գնան հենց Բագրատյանին: Ծայրահեղ ընդդիմությունը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին հաստատ չի ընտրի»,- ասաց սոցիոլոգը:
Ըստ Ադիբեկյանի` գործող Նախագահի հաղթանակին ամենից շատ նպաստեց հենց ընդդիմությունը, որն այդպես էլ չկարողացավ միավորվել, չնայած դեռ ՏԻՄ և խորհրդարանական ընտրություններից ուներ դրա հնարավորությունը:
Սոցիոլոգը անկանխատելելի է անվանում նաև Պարույր Հայրիկյանի ընտրազանգվածը.
«Այս գործիչը բավականին լավ ձայներ էր հավաքում նախկինում: Կարծում եմ, չառաջադրվողների ձայներից նրան էլ բաժին կհասնի: Բայց, այնուամենայնիվ, ընտրություններում լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է ունենալ լավ թիմ, շտաբներ, որոնք կաշխատեն ամեն մանրուքի վրա»:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ- ի ձայներին, Ադիբեկյանը չկարողացավ նշել դրանց հստակ հասցեատիրոջը.
«Այստեղ մի հարց կա, Ծառուկյանի ընտրազանվածը հիմնականում կանայք են, այն էլ` խանդոտ կանայք: Նրանք, կարծում եմ, չեն դավաճանի իրենց թեկնածուին և միգուցե չմասնակցեն ընտրություններին»:

Adibeklian: Opposition did everything so that Sargsyan be re-elected
The incumbent President Serzh Sargsyan will win the upcoming presidential election by collecting 72% of votes. Raffi Hovannisian will collect 21% of votes and be the runner-up.
“Sociometer” independent sociological center has already begun its surveys. The center’s Director Aharon Adibekian said at the meeting with reporters today that he considers a change of President almost unlikely.
“Raffi has a good rating and may take second place with a high percentage of votes, but the probability of his winning the election tends to zero,” Adibekian noted.
Based on the survey results, Adibekian pointed out 4 main candidates: Serzh Sargsyan, Raffi Hovannisian, Hrant Bagratian, and Paruyr Hayrikian.
“In relation to Bagratian, there are still some obscure issues. For example, it is not clear what the radical opposition is going to do: sit at home or go to the polls, and, if they go, who they will vote for. In my opinion, the majority of them are most likely to vote for Bagratian. Certainly, radical opposition will not vote for Raffi Hovannisian,” the sociologist said.
In his words, it is the opposition that has contributed most of all so that the incumbent President will win – the opposition failed to unite, despite the fact that they had such an opportunity during parliamentary and local government elections.
The sociologist considers Paruyr Hayrikian’s electorate unpredictable.
“This political figure used to collect quite a few votes in the past too. I think he will receive some of the votes that would otherwise be given to the candidates who decided not to run in the election. Nevertheless, to achieve good results in an election, one has to have a good team and pre-electoral headquarters that will work on every detail”.
As for votes for Prosperous Armenia Party (BHK), Adibekian found it difficult to say who will receive these votes in the election.
“One thing is obvious here. Tsarukian’s electorate consists mostly of women, jealous women. I think they will not betray their candidate and perhaps they will not vote in the election”.