«Ազգային միաբանություն», ՔԴՄ-ն և ՍԻՄ-ը կսատարեն Սերժ Սարգսյանին
Արտաշես Գեղամյանի ղեկավարած «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունը, Խոսրով Հարությունյանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը (ՔԴՄ) և Հայկ Բաբուխանյանի գլխավորած «Սահմանադրական իրավունք» միությունը (ՍԻՄ) առաջիկա նախագահական ընտրություններում սատարելու են գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:
Այս որոշումները, ինչպես հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, քաղաքական երեք ուժերի ղեկավարները, ովքեր անցած գարնանը իշխող Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակով ստացել են պատգամավորական մանդատներ, միանձնյա չեն կայացրել:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում Արտաշես Գեղամյանն ասել է, որ Սերժ Սարգսյանին սատարելու մասին ինքը հայտարարել է դեռ անցած տարվա փետրվարին` իր նախավերջին գրքի շնորհանդեսում, իսկ վերջին` «Եվրասիական միությունը անկախ Հայաստանի ապագայի ուղին է» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ վերահաստատել է այդ մտադրությունը:
Գեղամյանը հավելել է, թե դա նաև «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահության տեսակետն է:
ՍԻՄ կուսակցության Ներկայացուցիչների խորհուրդը գործող նախագահի թեկնածությունը սատարելու որոշումն ընդունել է անցած տարեվերջին` հաշվի առնելով, Հայկ Բաբուխանյանի ձևակերպմամբ` «կուսակցության անդամների և համակիրների հոծ բանակի ցանկությունը»:
ՔԴՄ-ն պաշտոնապես իր տեսակետը դեռ չի հրապարակել, բայց, ինչպես «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը` «կուսակցությունն իր դիրքորոշումը, անկասկած, կարտահայտի»:
«Թեպետ, կարծեք թե, հայտնի է դիրքորոշումը: Եվ ակնհայտ է, որ մեր քաղաքական խորհրդի որոշումը կլինի, որ առաջիկա ընտրություններում մենք անվերապահ կպաշտպանենք նախագահ Սարգսյանի թեկնածությունը», - հավելել է նա:

«Национальное единение», ХДС и СКП поддержат Сержа Саргсяна
Партия «Национальное единение», Христианско-демократический Союз (ХДС) и Союз Конституционное право (СКП) на предстоящих президентских выборах поддержат кандидатуру действующего президента Армении Сержа Саргсяна.
Как сообщает радиостанция «Азатутюн», руководители этих трех политических сил – Арташес Гегамян, Хосров Арутюнян и Айк Бабуханян, получившие депутатские мандаты прошлой весной по пропорциональному списку Республиканской партии Армении, приняли такое решение не единолично.
В беседе с корреспондентом радиостанции «Азатутюн» Арташес Гегамян заявил, что о поддержке Сержа Саргсяна он заявил еще в феврале прошлого года, а во время презентации своей последней книги «Евразийский союз – путь будущего независимой Армении» вновь подтвердил данное решение. А.Гегамян отметил, что такой точки зрения придерживаются и в партии «Национальное единение».
Совет представителей Союза Конституционное право, как сообщал Айк Бабуханян, принял решение о поддержке кандидатуры действующего президента Армении Сержа Саргсяна еще в конце прошлого года, «с учетом мнения членов партии и ее многочисленных сторонников».
Христианско-демократический Союз пока не опубликовал официального решения, однако, как заявил в беседе с корреспондентом радиостанции «Азатутюн» председатель партии Хосров Арутюнян, «партия обязательно заявит о своей позиции».
«Хотя и позиция партии уже известна, будет принято также решение политсовета ХДС о том, что на предстоящих президентских выборах мы поддерживаем кандидатуру президента Сержа Саргсяна», - отметил Х.Арутюнян.