ԿԸՀ. Ձևավորվել է 41 ընտրատարածք
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների քվեարկությունն անցկացնելու նպատակով 41 ընտրատարածքներում արդեն ձևավորվել է 1988 ընտրատեղամաս: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքը:
Երևանի 13 ընտրատարածքներում կազմավորվել են 450-ից ավել տեղամասեր, Արագածոտնում` մոտ 140, Արարատում` շուրջ 150, Արմավիրում` շուրջ 170, Գեղարքունիքում` մոտ 150: Կոտայքում ձևավորվել է շուրջ 130 ընտրատեղամաս, Լոռիում` 220, Շիրակում` 220, Սյունիքում` մոտ 150, Վայոց ձորում` 53, Տավուշում` մոտ 100:
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած թեկնածուների առաջադրման ժամկետն ավարտվել է հունվարի 4-ին, նույն օրը մեկնարկել է գրանցումների փուլը: Երկրի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարելու հայտ էին ներկայացրել 15 թեկնածուներ: Հայաստանի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի փաստաթղթերը:
Ընտրապայքարին պատրաստվում էին մասնակցել նաև Հայաստանի մարտական կարատե կոբուդոյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Աբրահամյանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փաստաբան, «Բարգավաճ Հայաստան‰ կուսակցության անդամ Ռուբեն Այվազյանը, «Ժառանգություն‰ կուսակցության վարչության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Քաշաթաղ‰ ՀԿ նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանը, «Ազատություն‰ կուսակցության առաջնորդ Հրանտ Բագրատյանը, Երևանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս Նարինե Մկրտչյանը, «Փախստականները և միջազգային իրավունքը‰ բարեգործական հասարակական կազմակերպության քաղաքական հարցերով խորհրդատու Արման Մելիքյանը, թոշակառու Պավլիկ Սարգսյանը, և անկուսակցական Ռոբերտ Ահարոնյանը, ով չի աշխատում:
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացրել են նաև «Ռադիո Հայ>‰ ՍՊԸ ժողովի նախագահ Անդրեաս Ղուկասյանը, անկուսակցական Մհեր Հայրապետյանը, «Ազգային ինքնորոշում միավորում>‰ կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը և անկուսակցական, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը, «Ազգային համաձայնություն>‰ կուսակցության ղեկավար Արամ Հարությունյանը:
Այնուամենայնիվ, նախատեսված 8 մլն դրամ ընտրագրավը վճարել են միայն 7 թեկնածուներ` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Ազատություն‰ կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, ԼՂՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Արման Մելիքյանը, «Ժառանգություն‰ կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը և քաղաքագետ Անդրեաս Ղուկասյանը: Ընտրագրավի չվճարելը ենթադրում է առաջադրված թեկնածուների գրանցման մերժում:
ԿԸՀ-ն վերահաստատել է կայանալիք նախագահական ընտրությունների ազատ և արդար, թափանցիկ անցկացման պատրաստակամությունը: Ընտրական օրենսգրքում ամրագրված մեխանիզմները լիարժեք հնարավորություն են տալիս նման ընտրություն անցկացնելու: Գործընթացի ցանկացած փուլին հետևելու և հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու հնարավորություն է ընձեռված:

ЦИК Армении: К президентским выборам сформировано 1988 участков
Армении к предстоящим 18 февраля 2013 года президентским выборам в 41 избирательном округе уже сформировано 1988 избирательных участков. Об этом сообщает пресс-служба Центральной избирательной комиссии Армении.
В 13 избирательных округах Еревана сформировано порядка 450 участков, в Арагацотне – около 140, в Араратае – около 170, в Гегаркунике – около 150. В Котайкской области сформировано 130 избирательных участков, в Лори – 220, в Шираке – 220, в Сюнике – 150, в Вайоц Дзоре – 53, в Тавуше – 100.
Срок выдвижения кандидатур для участия в предстоящих 18 февраля в Армении президентских выборах завершился 4 января. Регистрация кандидатов продлится до 16 февраля 24:00 по ереванскому времени. Заявления о самоотводе кандидатов будут приниматься до 8 февраля 2013г.
Заявки для участия в выборах президента Армении представили 15 кандидатов. Действующий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян 27 декабря официально подал документы для регистрации в качестве кандидата в президенты республики.
В избирательной борьбе будут участвовать также президент Армянской национальной федерации боевого карате и кобудо Тарон Абрамян, адвокат в Европейском суде по правам человека, член партии «Процветающая Армения» Рубен Айвазян, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, председатель общественной организации «Кашатах» Роберт Симонян, экс-премьер Армении Грант Багратян, преподаватель Ереванского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна Нарине Мкртчян, экс-глава МИД НКР Арман Меликян, пенсионер Павлик Саркисян и беспартийный, неработающий Роберт Агаронян.
В Центральную избирательную комиссию Армении представили для регистрации документы и лидер объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян, специалист по эпосу Вардан Седракян, беспартийный Мгер Айрапетян и политолог Андреас Гукасян.
Избирательный залог в размере 8 млн. драмов внесли только 7 кандидатов – действующий президент Армении Серж Саргсян, лидер партии «Азатутюн» («Свобода») Грант Багратян, лидер объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, экс-глава МИД НКР Арман Меликян, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, специалист по эпосу Вардан Седракян и политолог Андреас Гукасян.
Предвыборная кампания начнется 21 января и завершится 16 февраля. Электронное голосование стартует 9 февраля в 08:00 по ереванскому времени и завершится 13 февраля в 20:00. Результаты голосования на президентских выборах будут обобщены Центральной избирательной комиссией Армении 25 февраля 2013 года.