Հայրենի արտադրության խոզի կաշին ստացել է առաջին խոշոր պատվերը` ԼՂՀ ՊԲ-ից
Հայրենի արտադրության խոզի կաշին մի քանի տարվա ընթացքում ստացել է առաջին խոշոր պատվերը։ Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հաղորդել է «Կաշի» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Վարդան Կիրակոսյանը, կաշին պատվիրել են ԼՂՀ պաշտպանության բանակից՝ սպայական կոշիկներ կարելու համար։ «Կաշին, որ ստացել ենք Շահումյանի անվան ցեղային խոզաբուծարանից, պատվիրվել է սպայական կոշիկների տակացուի համար»,- պարզաբանել է Կիրակոսյանը։
Ըստ աղբյուրի` 2011 թվականին ստացած պատվերն առաջինն էր վերջին մի քանի տարիների ընթացքում. արտադրությունը շարունակում է ոչ մեծ ծավալներով արտադրել խոշոր եղջերավոր անասունների կաշիներ։ «Կաշի» ԲԲԸ-ն առաջացել է խորհրդային ժամանակահատվածում Հայաստանում զարգացած կոշիկի արդյունաբերության պահանջարկի 30-35 %-ը բավարարող Երեւանի Շահումյանի անվան կաշվի գործարանի հիման վրա։

Свиная кожа отечественного производства используется для нужд АО НКР
Свиная кожа отечественного производства получила первый за несколько лет крупный заказ. Как сообщил корреспонденту NEWS.am генеральный директор ОАО «Каши» («Кожа») Вардан Киракосян, кожа была заказана Армией обороны НКР для пошива офицерской обуви. «Кожа, полученная нами из Шаумянской племенной свинофермы, была заказана для подкладок офицерской обуви», - уточнил В.Киракосян.
Согласно источнику, поступивший в 2011 году заказ был первым за последние несколько лет: в небольших объемах производства завода продолжает доминировать кожа крупного рогатого скота. ОАО «Каши» создано на базе Ереванского кожевенного завода им. Шаумяна, который в советское время на 30-35% удовлетворял спрос развитой обувной промышленности Армении