Հայրենի արտադրության խոզի կաշին ստացել է առաջին խոշոր պատվերը` ԼՂՀ ՊԲ-ից
Հայրենի արտադրության խոզի կաշին մի քանի տարվա ընթացքում ստացել է առաջին խոշոր պատվերը։ Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հաղորդել է «Կաշի» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Վարդան Կիրակոսյանը, կաշին պատվիրել են ԼՂՀ պաշտպանության բանակից՝ սպայական կոշիկներ կարելու համար։ «Կաշին, որ ստացել ենք Շահումյանի անվան ցեղային խոզաբուծարանից, պատվիրվել է սպայական կոշիկների տակացուի համար»,- պարզաբանել է Կիրակոսյանը։
Ըստ աղբյուրի` 2011 թվականին ստացած պատվերն առաջինն էր վերջին մի քանի տարիների ընթացքում. արտադրությունը շարունակում է ոչ մեծ ծավալներով արտադրել խոշոր եղջերավոր անասունների կաշիներ։ «Կաշի» ԲԲԸ-ն առաջացել է խորհրդային ժամանակահատվածում Հայաստանում զարգացած կոշիկի արդյունաբերության պահանջարկի 30-35 %-ը բավարարող Երեւանի Շահումյանի անվան կաշվի գործարանի հիման վրա։

First large order received for home-produced pig skin – from NKRarmy
A large order (for the first time in recent years) for domestically-produced pig skin has been placed. Director General of Kashi OJSC Vardan Kirakosian told News.am that the order was received from the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic. Pig skin will be used to make shoes of army officers. “We purchase pig skin from the Pig Breeding Enterprise after Shahumian,” Kirakosian explained.
Kashi OJSC is engaged in cow and bull skin processing. The company was established on the basis of Yerevan Leather Factory after Shahumian that met 30-35% of the demand for shoes. In the Soviet time, the shoemaking industry was one of the most developed branches in Armenia.