Իլհամ Ալիևը ստիպված է ընտրել նախիջևանյան և Փաշաևների կլանների միջև
Ադրբեջանի իշխանության ներսում խմբավորումների միջև պայքարը վերահսկողությունից դուրս է եկել` Ադրբեջանի բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Էլշադ Աբդուլլաևի տարածած տեսանյութերի և արած հայտարարություններից հետո: Այդ մասին ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթին տեղեկացրել է ներիշխանական աղբյուրը:
Աղբյուրը հայտնել է, որ դեռ պատգամավորական մանդատների առքուվաճառքի մասին տեսանյութերի տարածումից առաջ, ներիշխանական հիմնական երկու խմբավորումների` Փաշաևների և նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի գլխավորած նախիջևանյան կլանի միջև հակամարտությունը սկսվել էր սրվել: Իսկ վերջին սկանդալը ավելի է խորացրել այդ հակամարտությունը:
Իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս է եկել այն բանից հետո, երբ Ռամիզ Մեհդիևը հաստատել է, որ Էլշադ Աբդուլլաևին ընդունել է ազգային անվտանգության նախարար Էլդար Մահմուդովի հատուկ խնդրանքով, ով Փաշաևների մարդ է հանդիսանում: Հակառակ կողմում Ռամիզ Մեհդիևի այդ հայտարարությունը գնահատվել է որպես «անցում դեպի ակտիվ պատերազմական գործողությունների»:
Համաձայն աղբյուրի այս դիմակայության մեջ դեռևս պարտվում է Մեհդիևը: «Ռամիզ Մեհդիևին մոտ ուժերը երկմտության մեջ են: Նրանք բաժանվում են երեք խմբի: Առաջին խումբը վախենում է, որ Ռամիզ Մեհդիևին պաշտպանելու դեպքում կարող են դառնալ ազգային անվտանգության նախարարության թիրախը: Այս անձինք ենթադրում են, որ հակառակ կողմն իրենց նկատմամբ լուրջ կոմպրոմատներ ունի: Երկրորդ խմբի անձիք վախենում են, որ Գյուլեր Ահմեդովային հարցաքննելու դեպքում կարող են բացահայտվել նաև իրենց կոռուպցիոն գործողությունները: Երրորդ խմբի անձիք սպասում են, թե այդ ամենին ինչպես կարձագանքի Իլհամ Ալիևը: Այս խմբի մարդիկ կցուցադրեն երկրի առաջին դեմքի դիրքորոշմանը համապատասխան վարք»,- հայտնում է աղբյուրը:
Նշվում է, որ վաղ թե ուշ Ալիևը ստիպված է լինելու ընտրություն կատարել: «Իլհամ Ալիևը ներիշխանական ինտրիգներն իրեն ցանկալի հունով տանելու` Ալիև ավագի շնորհքը չունի: Փաշաևների կամ էլ Ռամիզ Մեհդիևի միջև նրա ընտրությունը չի կարող շտկել իրավիճակը: Հակառակը, դրանից հետո կսկսվի իրական սկանդալը»,- հայտնել է աղբյուրը

Ильхаму Алиеву придется выбирать между нахичеванским кланом и кланом Пашаев
Борьба правящих группировок в Азербайджане вышла из-под контроля после разоблачительных роликов и заявлений экс- ректора АМУ Эльхада Абдуллаева, живущего в изгнании во Франции. Об этом газете «Азадлыг» рассказал внутривластный источник.
Еще до публикации скандальных видеороликов о купле-продаже депутатских мандатов в парламент Азербайджана, противостояние между кланом Пашаевых и возглавляемым главой администрации президента Рамизим Мехтиевым нахичеванским кланом начало обостряться. Недавний скандал только подлил масла в огонь.
Ситуация вышла из-под контроля после того, как Рамиз Мехтиев заявил, что действительно принимал Эльшада Абдуллаева, но по личной просьбе главы МНБ Эльдара Махмудова- приближенного клана Пашаевых. Противоположная сторона восприняла это как «переход к активным военным действиям».
Согласно источнику пока в схватке проигрывает Мехтиев. «Приближенные к нему силы находятся в смятении. Они разделились на три группы. Первая группа боится стать мишенью для МНБ в случае защиты Рамиза Мехтиева. Они считают, что у противника есть на них серьезный компромат. Вторая группа боится, что на допросе Гюляр Ахмедовой раскроются и их коррупционные махинации. Третья группа ждет реакции Ильхама Алиева, и будет вести себя в соответствии с реакцией первого лица государства»,- отмечает источник.
Отмечается, что Алиеву придется рано или поздно делать ставку на одну из сторон. «У Ильхама Алиева нет таланта Алиева - старшего по направлению внутривластных интриг в выгодную себе сторону. Его «ставка» на Мехтиева или Пашаевых не решит проблему. Наоборот, после этого начнется настоящий скандал»,- заявил источник.