ՄԻԵԴ-ը սկսել է Գագիկ Ջհանգիրյանի և նրա եղբոր գանգատների քննությունը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը սկսել է ՀՀ նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի և նրա եղբայր Վարդան Ջհանգիրյանի գանգատների քննությունը։ ՄԻԵԴ-ը հարցեր է ուղղել կառավարությանը: Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆո» լրատվական գործակալությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Գագիկ և Վարդան Ջհանգիրյանների գանգատներն առնչվում են 2008թ. ՀՀ նախագահական ընտրությունների շրջանում նրանց ոստիկանություն բերման ենթարկելու, ձերբակալելու, կալանավորելու, նրանց դեմ հարուցված գործերի քննությանը:
Գագիկ Ջհանգիրյանի գանգատի մասով Եվրադատարանը հարց է ուղղել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածով՝ անկախ քաղաքական համոզմունքից խտրականության արգելում, խախտման վերաբերյալ:
Ըստ հաղորդագրության, ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գանգատներում (երեք գանգատներից երկուսը միավորվել են մեկ վարույթում) Գագիկ Ջհանգիրյանը ներկայացնում է Կոնվենցիայի թվով 8՝ 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 10-րդ, 11-րդ, 14-րդ, 18-րդ հոդվածներով խախտումները՝ կյանքի իրավունք, խոշտանգումների արգելում, ազատության և անձեռնմխելիության, արդար դատաքննության իրավունքներ, արտահայտվելու, հավաքների ու միավորման ազատություն, խտրականության արգելում, իրավունքների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառման սահմանները:
Իսկ Վարդան Ջհանգիրյանի երկու գանգատներում, որոնք միավորվել են մեկ վարույթում, բարձրացվում են Կոնվենցիայի 3-րդ, 5-րդ և 13-րդ հոդվածների՝ խոշտանգումների արգելում, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք, խախտումների հարցերը:

ЕСПЧ начал рассмотрение жалоб Гагика Джангиряна и его брата
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) приступил к рассмотрению жалоб бывшего военного прокурора Армении Гагика Джангиряна и его брата Вардана Джангиряна. ЕСПЧ направил вопросы правительству Армении. Об этом сообщает информационное агентство «ФактИнфо» («Пастинфо»).
Согласно источнику, жалобы Гагика и Вардана Джангирянов касаются рассмотрения обстоятельств в связи с приводом, задержанием, арестом и возбужденными в их отношении делами в период президентских выборов 2008г.
По части жалобы Гагика Джангиряна Европейский суд в Страсбурге направил вопрос относительно нарушения статьи 14 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод: запрещение дискриминации по политическим или иным убеждениям.
Как отмечается, в поданных в Европейский суд по правам человека жалобах (две из трех жалоб объединены в одно производство) против Республики Армении Гагик Джангирян представил нарушения по 8 статьям Конвенции о защите прав человека и основных свобод – 2-ой, 3-й, 5-ой, 6-ой, 10-ой, 11-ой, 14-ой, 18-ой: право на жизнь; запрещение пыток; право на свободу и личную неприкосновенность; право на справедливое судебное разбирательство; свобода выражения мнения; свобода собраний и объединений; запрещение дискриминации; пределы использования ограничений в отношении прав.
А в двух жалобах Вардана Джангиряна, которые объединены в одно производство, есть ссылки на статьи 3, 5 и 13 Конвенции о защите прав человека и основных свобод: запрещение пыток; право на свободу и личную неприкосновенность; право на эффективное средство правовой защиты.