ԻԻՀ ԱԳՆ. Իրանը պատրաստ է աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը
Այս մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Ռամին Մեհմանփարաստը:
Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներայացուցիչը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցին, մասնավորապես նշել է. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԼՂ հակամարտության շուրջ ունեցած իրենց տարաձայնությունները պետք է հարթեն բանակցությունների միջոցով: Իրանը պատրաստ է հակամարտության լուծման ուղղությամբ օգատգործել իր բոլոր հնարավորությունները»:
«Չպետք է այնպիսի ուղով ընթանալ, որ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա տարաձայնությունները հանգեցնեն անկայունության և տարածաշրջանի երկրների ժողովուրդների կյանքին վտանգ սպառնա»,- նշել է Ռամին Մեհմանփարաստը:
Արցախյան հակամարտության ժամանակակից փուլը սկիզբ է առել 1988թ-ին, երբ ի պատասխան 1921 թ. խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) բնակչության ինքնորոշման խաղաղ պահանջին` Ադրբեջանի իշխանությունները էթնիկ զտումներ իրականացրեցին հայ ազգաբնակչության նկատմամբ նախ` Ադրբեջանի մեծ քաղաքներում, ապա Արցախում: 1991թ-ի սեպտեմբերին Արցախը հռչակեց անկախություն, որի արդյունքում Ադրբեջանը սաստկացրեց բռնությունները և սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ: Ռազմաճակատում մի շարք պարտություններից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները 1994թ. մայիսին ստիպված էին զինադադար խնդրել Արցախի Հանրապետությունից (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորման բանակցությունները իրականացվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների(Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007-ի նոյեմբերին ներկայացված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա:

Иран готов содействовать процессу карабахского урегулирования
Иран готов оказать содействие процессу карабахского урегулирования, заявил сегодня журналистам пресс-секретарь МИД Ирана Рамин Мехманпараст. Об этом сообщает иранское агентство «ФАРС».
«Армения и Азербайджан должны решить проблему вокруг Карабаха путем переговоров. Иран готов использовать в этом направлении все свои возможности», - сказал он.
«Нельзя идти по пути, который может привести к угрозе региональной безопасности», - отметил представитель МИД Ирана.
Современный этап карабахского конфликта начался в 1988г., когда в ответ на мирное требование на самоопределение населения Арцаха (Нагорного Карабаха), аннексированного советским Азербайджаном 1921г., азербайджанские власти осуществили этнические чистки против армянского населения – сначала в больших городах Азербайджана, а потом и в Арцахе.
В сентябре 1991-ого, Арцах объявил о своей независимости, следствием чего стало усугубление насилия и развязывание крупномасштабных военных действий со стороны Азербайджана. После ряда поражений, в мае 1994 года власти Азербайджана были вынуждены просить у Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) перемирия.
В настоящее время переговоры по мирному разрешению конфликта ведутся при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США и Франция), на основе представленных в ноябре 2007 года Мадридских предложений.