Արա Պապյան. Աշխարհն այսօր կանգնած է քրդական պետության ստեղծման նախաշեմին
«Վերջին տարիներին քրդական գործոնն ակտիվացել է Մերձավոր Արևելքում և ոչ միայն: Դա կապված է ոչ այնքան Սիրիայի շուրջ իրադարձությունների հետ, այլ հիմնականում Իրաքի հյուսիսում քրդերի ակտիվության հետ, քանի որ այնտեղ նրանք ավելի մեծաթիվ են և ավելի կազմակերպված»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում քրդական գործոնի ակտիվացմանը և Քրդստան պետության ստեղծման հնարավորությանը՝ ասաց «Մոդուս-Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
Նա նշեց, որ ըստ էության, աշխարհն այսօր կանգնած է քրդական պետության ստեղծման նախաշեմին և բոլոր հետազոտությունները վկայում են այդ մասին:
«2013 թ.-ի թուրքական հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ առաջիկայում տարածաշրջանում տեղի կունենան ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ, կստեղծվեն ինստիտուցիոնալ նոր կառույցներ և հասկանալի է, որ խոսքը գնում է պետության ստեղծման մասին»,- ասաց Պապյանը:
Բանախոսի կարծիքով, այդքան մեծաթիվ և մեծ տարածքի վրա ապրող քուրդ ժողովուրդը պետք է ունենա պետություն, և դրանով շահագրգռված մի շարք պետություններ կան, մասնավորապես Իսրայելը, որը այդ ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկում:
«Մենք հայերս պետք է դա նկատի ունենանք և առաջիկայում ավելի սերտ համագործակցենք քրդերի հետ, որ չկանգնենք փաստի առջև և օգտագործենք այդ փոփոխությունները ի նպաստ մեզ»,- նշեց նա:
Ա. Պապյանը, անդրադառնալով քրդերի միջև համերաշխության մասին հարցին, նկատեց, որ որոշակի համերաշխություն քրդերի միջև գոյություն ունի և չպետք է մոռանալ, որ Քրդական աշխատավորական կուսակցության շատ ճամբարներ գործել են և գործում են Իրաքի տարածքում:
Նրա խոսքով՝ քրդերը մշտապես ապրել են աշիրաթական ցեղային համակարգերով, ունեն լեզվական զգալի տարբերություններ` կուրմանջի և սորանի լեզվաընտանիքներ են բաժանվում:
«Քրդերի մոտ նկատվում է քաղաքական հասունության գործընթաց և աշիրաթական համակարգը սկսել է քայքայվել, և եթե Հայոց ցեղասպանության ժամանակ քրդական ինքնությունը ավելի շատ կրոնական էր, ապա հիմա քրդերի ինքնությունն ունի ավելի շատ ազգային, էթնիկ բնույթ»,- հավելեց Ա. Պապյանը:

А.Папян: Мир сегодня стоит на пороге создания курдского государства
«В последние годы курдский фактор активизировался на Ближнем Востоке и не только там. Это связано не столько с событиями вокруг Сирии, сколько с активностью курдов на сервере Ирака, поскольку там их численность больше, и они более организованы», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель центра «Modus Vivendi» Ара Папян, касаясь возможности создания на Ближнем Востоке государства Курдистан.
А.Папян отметил, что по сути, мир сегодня стоит на пороге создания курдского государства и об этом свидетельствуют все исследования.
«Турецкие исследования 2013 г. свидетельствуют о том, что в предстоящем будущем в регионе произойдут институциональные изменения, будут созданы новые институциональные структуры и ясно, что речь идет о создании государства», - сказал А.Папян.
По его мнению, столь многочисленный и проживающий на большой территории курдский народ должен иметь государство, и в этом заинтересован ряд государств, в частности Израиль, который предпринимает действия в данном направлении.
«Мы должны принять это во внимание и в дальнейшем тесно сотрудничать с курдами, чтобы не оказаться перед фактом и использовать эти изменения в наших интересах», - отметил А.Папян.
Обратившись к вопросу солидарности курдов, А.Папян отметил, что у курдов есть определенная солидарность и не следует забывать о том, что многие лагеря Рабочей партии Курдистана (РПК) действовали и действуют на территории Ирака.
По словам А.Папяна, у курдов наблюдается процесс политической зрелости и, если во время Геноцида армян идентичность курдов была больше религиозной, то сегодня она имеет национальный и этнический и характер.