Ս.Սուրենյանցը դատարան չի ներկայացել ոտքի ցավի պատճառով
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Խաչատրյանը քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցին բերման ենթարկելու մասին որոշում է կայացրել: Քաղաքագետը և նրա պաշտպանը դատական նիստին չէին ներկայացել:
Ս.Սուրենյանցը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ չի ներկայացել դատական նիստին, քանի որ ոտքն է ցավել:
«Ես դատարան էի զանգել դեռ առավոտյան 10.30-ին և զգուշացրել, որ չեմ ներկայանա դատական նիստին: Ես և տուժողը արդեն համաձայնության ենք եկել, և մյուս դատական նիստին ես ու պաշտպանս կներկայանանք դատարան»,-ասաց նա:
Հարցին, իսկ իր և իր պաշտպանի միջև պայմանագիր կնքվել է, թե ոչ, Ս.Սուրենյանցը նշեց, որ դեռևս պայմանագիր չի կնքվել, քանի որ իր շահերի պաշտպանության ստանձնումը տոնական օրերի հետ է համընկել: «Իմ և պաշտպանիս միջև պայմանագրի կնքումը տեխնիկական հարց է, և շուտով մենք այն կկնքենք»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ քաղաքագետը մեղադրվում է այն բանի համար, որ խարդախությամբ ուրիշի գույքը հափշտակելու դիտավորությամբ, չարաշահելով իր ծանոթ Գ. Ղասաբյանի վստահությունը, վերցրել և խարդախությամբ տիրացել է 508.000 ՀՀ դրամ գումարին։

Сурен Суренянц объяснил причины неявки в суд
Сегодня судья суда общей юрисдикции административных районов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун Армен Хачатрян принял решение подвергнуть политолога Сурена Суренянца приводу. Политолог и его адвокат не явились на сегодняшнее заседание суда.
В беседе с корреспондентом Aysor.am бывший член партии «Республика», политолог Сурен Суренянц прокомментировал решение судьи А.Хачатряна.
«Я еще утром позвонил в суд и объяснил ситуацию. Нет никаких проблем. Просто сегодня у меня болело колено, из-за этого я не смог присутствовать на заседании суда. Необходимости подвергать меня приводу не будет. Я и пострадавший уже пришли к согласию, и на следующем судебном заседании я буду присутствовать со своим адвокатом», - заявил Сурен Суренянц.
На вопрос о том, заключен ли договор между ним и адвокатом, С.Суренянц отметил, что договор пока не заключен, поскольку осуществление полномочий по защите его интересов совпало с праздничным периодом. «Заключение договора между мной и адвокатом просто технический вопрос и мы вскоре его обсудим», - сказал политолог.
Напомним, бывший член партии «Республика», политолог Сурен Суренянц обвиняется в совершении преступления, предусмотренного п.2 ч.2 ст.178 УК Армении («Мошенничество, совершенное в крупных размерах»). Согласно материалам дела, Суренянц мошенническим образом присвоил чужое имущество. Злоупотребив доверием своего знакомого, жителя города Раздан Григора Гасабяна, он мошеннически завладел суммой в размере 508 тыс. драмов, принадлежащей Гасабяну.