Հենց ընդդիմությունն ամեն ինչ արեց, որ Սերժ Սարգսյանը լուրջ մրցակից չունենա
Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց անցյալ տարվա դեկտեմբեր ամսին նախագահական ընտրությունների հետ կապված 1420 ընտրողների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները, որոնց համաձայն առաջատար դիրքում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցման արդյունքներով, Ս.Սարգսյանի օգտին պատրաստ են քվեարկել հարցվածների 20.5 տոկոսը, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին` 5.5 տոկոսը: ԲՀԿ ընտրազանգվածի միայն 10 տոկոսն է որոշել գնալ ընտրության, և այդ ընտրազանգվածի 1/3-ը կքվեարկեն ՀՀԿ թեկնածու Սերժ Սարգսյանի օգտին:
Ա.Ադիբեկյանի խոսքով, մեծանում է ՀՅԴ-ի դերը, իսկ որպես միասնական թեկնածու` հարցվածների մեծամասնությունը նշել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի անունը:
Ա.Ադիբեկյանի խոսքով, այս ընտրությունները որոշ առումով նման են 1998թ-ի ընտրություններին:
Սոցիոլոգի հավաստմամբ, այս ընտրություններում հիմնական հարցն այն է, թե ընտրազանգվածի որ մասը կգնա ընտրության: Հարցվածների 52 տոկոսն է հետաքրքրված քաղաքականությամբ, որից միայն 28 տոկոսն է որոշել, թե ում է ընտրելու, իսկ մնացած 24 տոկոսը դեռևս չեն ընտրել իրենց թեկնածուին: «Եթե այդ 28 տոկոսն այսօր գնա ընտրության, ապա Սերժ Սարգսյանը կհավաքի 72 տոկոս, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 20 տոկոս: ՀՀ նախագահին լուրջ մրցակից չեմ տեսնում, որովհետև հենց ընդդիմությունն ամեն ինչ արեց, որ Սերժ Սարգսյանը լուրջ մրցակից չունենա»,- ասում է սոցիոլոգը, նշելով, որ ընդդիմադիրները թողել են քաղաքական դաշտը և պետք է դիտեն, թե հզոր թեկնածուն ինչպես է շատ հեշտ անցնելու:

Opposition did everything so that Serzh Sargsyan  not have serious rival
During a meeting with reporters today, sociologist Aharon Adibekian presented the results of a survey conducted among 1,420 voters in December 2012.
The survey showed that 20.5% of respondents were ready to vote for Armenian President Serzh Sargsyan, 5.5% for Raffi Hovannisian. Only 10% of the electorate of Prosperous Armenia Party (BHK) decided to go to the polls, and a third of that electorate will vote for Serzh Sargsyan.
According to Adibekian, the role of ARF-Dashnaktsutyun Party is growing. When asked to name the preferred joint candidate, most responders mentioned Raffi Hovannisian.
In Adibekian’s words, in some ways the upcoming election resemble the 1998 elections.
He said that the main issue regarding the current election is what percentage of the eletorate will vote in the election. 52% of respondents are interested in politics, but only 28% decided who they will vote for, while the remaining 24% have not yet chosen their candidate. “If these 28% went to the polls today, then Serzh Sargsyan would receive 72% of votes, Raffi Hovannisian – 20%. I think the Armenian president does not have a serious rival because it was the opposition that did everything so that Serzh Sargsyan will not have a serious rival,” the sociologist said.