Հենց ընդդիմությունն ամեն ինչ արեց, որ Սերժ Սարգսյանը լուրջ մրցակից չունենա
Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց անցյալ տարվա դեկտեմբեր ամսին նախագահական ընտրությունների հետ կապված 1420 ընտրողների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները, որոնց համաձայն առաջատար դիրքում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցման արդյունքներով, Ս.Սարգսյանի օգտին պատրաստ են քվեարկել հարցվածների 20.5 տոկոսը, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին` 5.5 տոկոսը: ԲՀԿ ընտրազանգվածի միայն 10 տոկոսն է որոշել գնալ ընտրության, և այդ ընտրազանգվածի 1/3-ը կքվեարկեն ՀՀԿ թեկնածու Սերժ Սարգսյանի օգտին:
Ա.Ադիբեկյանի խոսքով, մեծանում է ՀՅԴ-ի դերը, իսկ որպես միասնական թեկնածու` հարցվածների մեծամասնությունը նշել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի անունը:
Ա.Ադիբեկյանի խոսքով, այս ընտրությունները որոշ առումով նման են 1998թ-ի ընտրություններին:
Սոցիոլոգի հավաստմամբ, այս ընտրություններում հիմնական հարցն այն է, թե ընտրազանգվածի որ մասը կգնա ընտրության: Հարցվածների 52 տոկոսն է հետաքրքրված քաղաքականությամբ, որից միայն 28 տոկոսն է որոշել, թե ում է ընտրելու, իսկ մնացած 24 տոկոսը դեռևս չեն ընտրել իրենց թեկնածուին: «Եթե այդ 28 տոկոսն այսօր գնա ընտրության, ապա Սերժ Սարգսյանը կհավաքի 72 տոկոս, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 20 տոկոս: ՀՀ նախագահին լուրջ մրցակից չեմ տեսնում, որովհետև հենց ընդդիմությունն ամեն ինչ արեց, որ Սերժ Սարգսյանը լուրջ մրցակից չունենա»,- ասում է սոցիոլոգը, նշելով, որ ընդդիմադիրները թողել են քաղաքական դաշտը և պետք է դիտեն, թե հզոր թեկնածուն ինչպես է շատ հեշտ անցնելու:

Адибекян: Большинство опрошенных проголосуют за Сержа Саргсяна
На предстоящих президентских выборах за Сержа Саргсяна проголосуют 20,5% опрошенных компанией «Социометр» респондентов. Об этом сегодня заявил журналистам руководитель компании Агарон Адибекян, представляя итоги проведенного в декабре прошлого года опроса среди 1420 респондентов.
По его словам, 5,5% готовы отдать свой голос кандидату от партии «Наследие» Раффи Ованнисяну. Он также отметил, что лишь 10% электората партии «Процветающая Армения» намерены пойти на выборы, 1/3 которого проголосует за Сержа Саргсяна.
Согласно опросу, лишь 52% опрошенных интересуются политикой, из них 28% знают, за кого будут голосовать, а остальные 24% пока не определились.
«Если на выборы пойдут и эти 28%, то Серж Саргсян наберет 72% голосов, Раффи Ованнисян – 20%. Я не вижу кандидата, который бы мог составить серьезную конкуренцию действующему президенту Сержу Саргсяну, и в этом большую роль сыграла сама оппозиция, которая покинула политическое поле, и теперь находится в роли наблюдателя», - заявил социолог А.Адибекян.