Հայաստանի Հանրապետության ամենահարուստ դեսպանները. Ճանաչեք նրանց
Ի՞նչ եկամուտ ունեն ՀՀ դեսպանները:  Hetq.am-ը հարցի պատասխանը գտնելու նպատակով ուսումնասիրել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանների գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր:
Անդրանիկ Մանուկյանը 2010 թ. ապրիլի 26-ից զբաղեցնում է Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը: Մինչ այդ եղել է տրանսպորտի և կապի նախարար, ապա ՀՀ նախագահի խորհրդական:
Գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերի համաձայն` 2005 թ. Անդրանիկ Մանուկյանն ունեցել է 233 մլն 136 հազար 456 դրամի եկամուտ, որից 3 մլն 716 հազար 448 դրամը աշխատավարձն է եղել: Ունեցել է նաև արտարժույթով եկամուտ` 2 մլն 276 հազար 839 դոլար:
Ա. Մանուկյանը 2006թ. ունեցել է 110 մլն 192 հազար 963 դրամ, որից 3 մլն 532 հազար 963 դրամը աշխատավարձն է եղել, բացի այդ` ունեցել է 1 մլն 561 հազար 790 դոլարի եկամուտ: Կինը ունեցել է 19 մլն 780 հազար դրամ և 3200 դոլար:
Դեսպանի պաշտոնում Անդրանիկ Մանուկյանի դրամական եկամուտներն ավելացել են: 2011թ. Անդրանիկ Մանուկյանն ունեցել է 100 մլն 202 հազար 437 դրամի եկամուտ, որը գոյացել է ներդրած ավանդի տոկոսներից: Եթե նշվածը միայն մեկ տարվա տոկոսագումարն է, ապա դժվար չէ պատկերացնելը, թե քանի զրո պետք է ունենա մայր գումարը: Դեսպանը ունեցել է նաև 21 հազար 536 դոլարի եկամուտ, որը աշխատավարձն է:
Բացի այդ, Անդրանիկ Մանուկյանն ունի 450 մլն դրամ (2011թ. սկզբին` 425 մլն), 6 մլն 600 հազար դոլար և 500 հազար եվրո:
Նույն աղբյուրի փոխանցամամբ՝ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եղբայրը` Արմեն Սարգսյանը, 2008 թ.-ից Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանն է (համատեղության կարգով Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վիետնամի Սոցիալիստական, Կորեայի և Սինգապուրի Հանրապետություններում): Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ Արմեն Սարգսյանը համալրել է հարուստ դեսպանների շարքը:
Դեսպանի 2011 թ. տարեկան եկամուտը եղել է մոտ 1 մլն 484 հազար դրամ, կենսաթոշակը և աշխատավարձը` 31 հազար 716 դոլար:
2011-ին նրա հաշվին եղել է 11 մլն 480 հազար դրամ`տարեսկզբի 10 մլնի փոխարեն, 110 հազար դոլար` 85 հազարի փոխարեն, 40 հազար չինական յուան` 38 հազարի փոխարեն և 10 հազար եվրո:
Արմեն Սարգսյանի կինը` Սուսաննա Սարգսյանը, նշված տարում ունեցել է 2640 դոլարի եկամուտ, որը ստացել է դիվանագետի ընտանիքի անդամի համար նախատեսված փոխհատուցումից: Սակայն դեսպանի կնոջ հաշվին եղել է 3 մլն դրամ (2011 թ.-ի սկզբին 2 մլն 700 հազար դրամ), 25 հազար դոլար (տարեսկզբին` 18 հազար դոլար) և 30 հազար յուան (տարեսկզբին` 25 հազար):
Հարուստ դեսպանների ցանկում է նաև ԱԺ նախկին նախագահ, Բելառուսում և Մոլդովայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԱՊՀ կառույցներում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանը:
2011 թ. նա ունեցել է 35 հազար 160 դոլարի եկամուտ, որից 33 հազար 156 դոլարը աշխատավարձն է, իսկ մնացածը` դիվանագետի ընտանիքի անդամի փոխհատուցումը:
Նշված տարվա սկզբին Արմեն Խաչատրյանն ունեցել է 251 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին` 247 մլն, ինչպես նաև 59 մլն դրամ տարեսկզբի 42 հազար դոլարի փոխարեն:

Опубликованы имена самых богатых послов Республики Армения
Интернет-газета Hetq.am («След») для выяснения доходов армянских дипломатов провела изучение представленных ими деклараций об имуществе и доходах.
Андраник Манукян был назначен Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Украине 26 апреля 2010 г. До этого он занимал посты министра транспорта и связи и советника президента РА.
Согласно представленным им декларациям об имуществе и доходах, в 2005г. Андраник Манукян получил доход в размере 233 млн. 136 тыс. 456 драмов, из них лишь 3 млн. 716 тыс. 448 драмов составила его зарплата. Посол получил также доход в валюте – 2 млн. 276 тыс.839 долларов.
В 2006г. доход Манукяна составил 110 млн. 192 тыс. 963 драма, из них 3 млн. 532 тыс. 963 драма составила его зарплата, кроме того, он получил доход в валюте – 1 млн. 561 тыс.790 долларов. У супруги Манукяна было 19 млн. 780 тыс. драмов и 3200 долларов.
После назначения послом денежные доходы Андраника Манукяна возросли. В 2011г. он получил 100 млн. 202 тыс. 437 драмов за счет процентов по вкладу. Если указанная сумма составляет только сумму процентов за год, то нетрудно представить, из скольких нулей состоит основная сумма. Кроме того, зарплата принесла Андранику Манукяну доход в размере 21 тыс. 536 долларов.
В декларации А.Манукян указал также 450 млн. драмов (в начале 2011г. – 425 млн. драмов), 6 млн. 600 тыс. долларов и 500 тыс. евро.
Согласно источнику, брат премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна Армен Саркисян с 2008г. является послом РА в Китайской Народной Республике (по совместительству он выполняет также обязанности посла РА во Вьетнаме, Корее и Сингапуре). Согласно представленной им декларации об имуществе и доходах, Армен Саркисян входит в число богатых армянских дипломатов.
В 2011г. доход А.Саркисяна составил 1 млн. 484 тыс. драмов, пенсии и зарплаты – еще е 31 тыс. 716 долларов.
В том же году на счете посла было 11 млн. 480 тыс. драмов (в начале года – 10 млн. драмов), 110 тыс. долларов (в начале года – 85 тыс. долларов), 40 тыс. китайских юаней (в начале года – 38 тыс. юаней) и 10 тыс. евро.
Жена А.Саркисяна Сусанна Саркисяна в 2011г. получила доход в размере 2640 долларов, который образовался за счет компенсации, предусмотренной для члена семьи дипломата. Вместе с тем на счете супруги посла было 3 млн. драмов (в начале года – 2 млн. 700 тыс. драмов), 25 тыс. долларов (в начале года – 18 тыс. долларов) и 30 тыс. юаней (в начале года – 25 тыс. юаней).
В число богатых дипломатов входит и бывший председатель Национального Собрания, Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Беларуси и Молдове, постоянный представитель РА в структурах СНГ Армен Хачатрян.
В 2011г. размер его дохода составил 35 тыс. 160 долларов, из которых 33 тыс.156 долларов – зарплата, остальное – компенсация, предусмотренная для члена семьи дипломата.
В начале указанного года Армен Хачатрян имел 251 млн., к концу года – 247 млн. драмов, а также 59 млн. драмов вместо 42 тыс. долларов в начале года.