«Արմավիան» սիրիահայերին փոխհատուցել է չիրականացրած չվերթների գումարները
Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը սիրիահայերին փոխհատուցել է դեպի Սիրիա չիրականացրած չվերթների տոմսերի գումարները:
«Արմենպրեսի» հետ զրույցում «Արմավիա» ավիաընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան նշեց, որ տոմսերի գումարները ավիաընկերությունը փոխհատուցել է դեռ 2012 թ. դեկտեմբերի վերջին:
Դեկտեմբերի 14-ի դրությամբ «Արմավիան» արդեն վերադարձրել էր 200 սիրիահայի տոմսի գումար: Եվս 48 սիրիահայ այդ պահի դրությամբ դեռ բողոքում էր, որ ավիաընկերությունը չի վերադարձնում տոմսերի գումարները:
Սեպտեմբերի 10-ից «Արմավիա» ավիաընկերությունը դադարեցրել է դեպի Սիրիա իրականացվող չվերթները:
Ավիաընկերությունից մեկնաբանում են, որ թռիչքները դադարեցվել են միմիայն հաճախորդների շահերից ելնելով. դա արվել է այն բանից հետո, երբ գրոհայինները հայտարարել էին, որ կռմբակոծեն Սիրիայի օդային տարածքով անցնող ցանկացած ինքնաթիռ:
Այդ օրերին տոմսեր գնած սիրիահայերը դրանք վերադարձրեցին, սակայն գումարները փոխհատուցվեցին մաս առ մաս:

«Армавиа» возместила сирийским армянам стоимость билетов
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» возместила сирийским армянам стоимость билетов за невыполненные рейсы в Сирию. В беседе с информационным агентством «Арменпресс» пресс-секретарь компании Нана Аветисова отметила, что авиакомпания вернула суммы за билеты еще в конце декабря 2012 года.
По состоянию на 14 декабря, «Армавиа» уже вернула эти суммы 200 сирийским армянам. Еще 48 человек на то время еще жаловалось, что авиакомпания не желает возвращать деньги за билеты.
С 10 сентября 2012 года компания «Армавиа» прекратила рейсы в Сирию. В компании заявили, что рейсы отменены только в интересах безопасности пассажиров. Это было сделано после того, как сирийские повстанцы заявили, что будут сбивать любой самолет, который пролетит по территории Сирии.