Ռիչարդ Կիրակոսյան. Առաջիկա նախագահական ընտրությունը մրցակցային չէ
«Այս ընտրությունների հետ կապված՝ կա մի շատ կարևոր ասպեկտ, այն մրցակցային չէ, Սարգսյանը կվերընտրվի, սակայն թեկնածուների միջև մրցակցության պակասը նշանակում է, որ ընտրական գործընթացն ինքնին պետք է ավելի ազատ և արդար լինի»,-«168 ժամ»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
«Այլ խոսքերով ասած՝ թեկնածուների միջև մրցակցության պակասը պարտավորեցնում է ավելի բարձր ստանդարտներ հենց ընտրության գործընթացում: Այդ իսկ պատճառով, թեպետ Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, կվերընտրվի, այն այդքան էլ հեշտ չի լինի, քանի որ ընտրությունն ինքը պետք է շատ ավելի որակյալ լինի»,-նշել է նա:
Ըստ Կիրակոսյանի՝ այս ընտրություններն ունեն նաև մեկ այլ, նոր ասպեկտ. փորձագետի կարծիքով՝ Սերժ Սարգսյանը հավանաբար կվերընտրվի երկրորդ անգամ, բայց սա, ըստ էության, կլինի նրա առաջին նախագահությունը, ոչ թե երկրորդ, որովհետև, իր կարծիքով, նրա ամբողջ առաջին ժամկետը ծախսվեց 2008 թ. հետընտրական ճգնաժամի հետևանքները վերացնելու վրա, վաստակելու այն լեգիտիմությունը, որը նրան պակասում էր սկզբում, և Մարտի մեկից և Ռոբերտ Քոչարյանից իրեն առանձնացնելու վրա:

“There is one important aspect related to the upcoming election: it is not competitive, Serzh Sargsyan will be re-elected, but the lack of competition between the candidates means that the election process itself should be freer and fairer,” Director of the Regional Studies Center Richard Giragosian told “168 Hours” daily.
Giragosian said there is another, new aspect regarding the upcoming presidential election. In his opinion, although Serzh Sargsyan will probably be re-elected, in fact, this is going to be his first term as president, rather than the second one because the whole first term was spent eliminating the consequences of the 2008 postelection crisis, achieving legitimacy he initially lacked, and distancing himself from Robert Kocharian and the March 1 events.