«ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն և ՀԱԿ-ն արեցին մեծ գործը. Նախագահը չի վայելի 2-րդ ժամկետը»
Ազնվագույն ընտրություններրի դեպքում էլ գործող Նախագահի ձայներն ավելի շատ են լինելու, քան` մյուս թեկնածուներինը` առաձնին-առանձին կամ բոլոր թեկնածուներինը` միասին վերցրած: Aysor.am-ի հետ զրույցում, խոսելով փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների արդյունքների և ընտրություններից հետո հնարավոր զարգացումների մասին, նման կարծիք հայտնեց քաղաքական գործընթացների փորձագետ Արմեն Բադալյանը` բացառելով ընտրությունների երկրորդ փուլը:
Քաղտեխնոլոգն ասաց, որ ընտրությունները չսկսված՝ կարելի է ավարտված համարել, իսկ եղած թեկնածուներից ոչ ոք, ըստ նրա, չունի այն ազդեցությունն ու կշիռը, որ կարողանա ինտրիգ մտցնի քաղաքական դաշտում:
«Գործող Նախագահը շատ մեծ տոկոսներ կհավաքի՝ 70-80 տոկոս: Դա դուր չի գա արևմուտքին, որը Հայաստանի իշխանություններին հանձնարարել էր մրցակցային ընտրապայքար անցկացնել: Հետևաբար` պետք է գործող Նախագահի ստացած տոկոսները արհեստականորեն իջեցնել, իսկ մյուս թեկնածուներինը` բարձրացնել»,- ասաց Արմեն Բադալյանը:
Մանրամասնելով` քաղտեխնոլոգն ասաց, որ այս գործընթացում չորս թիվ է նկարվելու. Առաջինը՝ մասնակիցների թիվը, քանի որ ՀՅԴ-ի, ԲՀԿ-ի և ՀԱԿ-ի ընտրազանգվածը չի գնալու ընտրությունների, երկրորդ` նվազեցվելու են գործող Նախագահի օգտին գրանցված ձայները` հասցվելով 60-ից 65 տոկոսի: Ա. Բադալյանը կարծիք հայտնեց, որ երրորդ նկարված տվյալը վերաբերելու է երկրորդ տեղը գրաված թեկնածուին, հիմնական ընտրությունը կատարվելու է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Հրանտ Բագրատյանի միջև: Ըստ քաղտեխնոլոգի՝ 2-րդ տեղը գրաված թեկնածույի օգտին կգրանցվի 15-17 տոկոս:
Հարցին, թե նախագահական ընտրություններից հետո հնարավո՞ր է դադարի ՀՅԴ-ի, ՀԱԿ-ի և ԲՀԿ-ի լռությունը, Aysor.am-ի զրուցակիցն ասաց, թե նման բան հնարավոր է, եթե հասարակական պահանջ լինի, սակայն այսօր, ինչպես ասաց Ա. Բադալյանը, հայ հասարակությունն անտարբեր է` ով կլինի իշխանություն և ով ընդդիմություն:
«ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն և ՀԱԿ-ն արեցին ամենամեծ գործը, որպեսզի գործող Նախագահը չվայելի իր երկրորդ ժամկետը. Ստացվում է, որ նա քաղաքականապես լեգիտիմ չէ` հասարակությունը պասիվ է, իսկ ընդդիմությունը չի խանգարում նրան»:
Ի պատասխան հարցին, թե ընտրություններից հետո ի՞նչ են անելու իշխանությունն ու ընդդիմությունը, ի՞նչ իրավիճակ է լինելու քաղաքական դաշտում, Արմեն Բադալյանը նկատեց, որ հարցը հետաքրքիր է, որի պատասխանը, սակայն, կարելի է ստանալ միայն ընտրություններից հետո:
«Ներկայում որևէ ինտրիգ չկա, ինտրիգ սկսվելու է ընտրություններից մի քանի օր առաջ և հետո»,- եզրափակեց խոսքը քաղտեխնոլոգը:

АРФД, ППА и АНК сделали все, чтобы испортить президенту второй срок
Даже в случае проведения самых справедливых выборов в Армении, число проголосовавших за действующего президента Сержа Сапргсяна будет намного больше, чем за других кандидатов, по отдельности или вместе взятых. Такое мнения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян, касаясь предстоящих в Армении 18 февраля президентских выборов и возможных развитий.
Политтехнолог исключил второй тур, заявив, что выборы, еще начавшись, можно считать завершенными, и никто из кандидатов не обладает тем влиянием и весом, чтобы внести интригу в избирательный процесс.
«Действующий президент наберет порядка 70-80% голосов. Это не понравится западу, поручившему армянским властям провести конкурентные выборы. Следовательно, нужно искусственно снизить полученный действующим президентом процент голосов, повысив проценты других кандидатов», - сказал Армен Бадалян.
Политтехнолог отметил, что в этом процессе будут «нарисованы» четыре цифры. Во-первых, число участников, поскольку электорат АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающей Армении» и «Армянского национального конгресса» не пойдет на выборы. Во-вторых, будет снижен процент голосов избирателей, отданных в пользу действующего президента, достигнув 60-65%. По мнению А.Бадаляна, третья «нарисованная» цифра будет касаться кандидата, занявшего второе место, основной выбор будет сделан между Раффи Ованнисяном и Грантом Багратяном. По словам политтехнолога, в пользу кандидата, занявшего второе место, будет зарегистрировано 15-17 %.
На вопрос о том, возможно ли, что после выборов АРФД, «Процветающая Армения» и АНК прекратят молчать, собеседник Aysor.am заявил, что в случае общественного требования, такая вероятность есть. Однако, как отметил А.Бадалян, армянская общество безразлично к тому, кто будет во власти, а кто в оппозиции.
«АРФД, «Процветающая Армения» и АНК сделали все для того, чтобы второй срок не доставил бы действующему президенту удовольствия. Получается, что он политически нелегитимен, общество пассивно, а оппозиция не мешает ему», - сказал А.Бадалян.
На вопрос о действиях власти и оппозиция после выборов и ситуации на политическом поле, политтехнолог отметил, что ответ можно будет получить только после выборов.
«Пока какой-либо интриги нет, интрига появится за несколько дней до президентских выборов и после них», - отметил А.Бадалян.