Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են «Ղարաբաղյան մեծ պատ» կառուցել
Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են ԼՂՀ սահմանի հետ երկայնքով կառուցել 3 մետր բարձրությամբ քարե պատ: Այս մասին հայտնում է Panorama.am կայքը՝ հղում անելով Minval.az էլեկտրոնային պարբերականին:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ «Ղարաբաղյան մեծ պատի» շինարարության գործընթացը սկսվել է 2011թ.-ին «Ադրբեջանի տարածքների վերականգնման և վերակառուցման գործակալության» պատվերով: Այդ նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 300 մլն. եվրո:
«Սակայն որքանով է տրամաբանական նման պատի կառուցումը Ադրբեջանի ղեկավարության այն հայտարարությունների ֆոնին, որ Ադրբեջանը վճռական է ազատագրելու այդ տարածքները: Այդ պատի կառուցումը արդյո՞ք չի խոսում այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները կորցրել են մոտ ապագայում Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հույսը: Պատի կառուցման մեջ չկա՞ արդյոք կոռուպցիոն բաղադրիչ»,- հարցադրումն է անում հոդվածի հեղինակը:
Վերջինս վկայակոչում է ադրբեջանական ընդդիմադիր գործիչների վերաբերմունքը, ովքեր կարծում են, որ «Ղարաբաղը Ադրբեջանից անջատելու այդ քաղաքականությունը շատ վտանգավոր միտում է»:
Մյուս կողմից հեղինակը ներկայացնում է նախագծին կողմ փորձագետների մոտեցումը, որ նման պատը կարող է ամրության դեր խաղալ Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմական գործողություններ սկսելու դեպքում, որի հնարավորությունը կարող է ի հայտ գալ Իրանի դեմ Իսրայելի ու ԱՄՆ-ի հարձակման դեպքում:
«Նման ենթադրությունները կտրված են իրականությունից: Առաջին հերթին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակման հավանականությունը զրոյական է: Երկրորդ՝ տարածքների ազատագրման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն Ռուսաստանի չեզոքությունը, այլև Արևմուտքի լուռ համաձայնությունը: Իսկ դա հնարավոր է միայն տեսականորեն, այն էլ միայն այն դեպքում, երբ երաշխավորված լինեն կարճատև ռազմական գործողություններ: Տարածքների ազատագրումը ենթադրում է հարձակողական գործողությունների անցկացում, իսկ այդ դեպքում նման ամրությունները բացարձակապես անօգուտ են: Շփման գծում նման պատի կառուցումը կարող է միայն մասնակիորեն ապահովել ռազմական գործողություններին մոտ բնակվող բնակչության անվտանգությունը: Այսպիսով, պատի կառուցման արդյունավետությունը կարող է այնքան էլ բարձր չլինել»,- եզրափակում է հոդվածագիրը:

Власти Азербайджана решили возвести «Великую Карабахскую стену»
Власти Азербайджана решили возвести вдоль границы с Нагорно-Карабахской Республикой каменную стену высотой в 3 метра, сообщает Panorama.am со ссылкой на сайт «Минвал.аз».
Как отмечает в статье под заглавием «Азербайджан построит Великую Карабахскую стену», процесс строительства стены вдоль линии соприкосновения начался в 2011 году по заказу Агентства по восстановлению и реконструкции территорий Азербайджана. Строительные работы впервые были осуществлены на территории Агдамского района.
Как сообщает азербайджанское Агентство по восстановлению и реконструкции территорий, разделительная стена является частью государственной программы по улучшению инфраструктуры прифронтовых населенных пунктов. Предварительная стоимость этого проекта оценивается в 300 млн. евро.
«Но насколько логично строительство такой стены на фоне заявлений руководства Азербайджана о решимости скорейшего освобождения оккупированных территорий? Не говорит ли возведение этих стен о том, что азербайджанские власти утратили надежду на решение Карабахской проблемы в ближайшей перспективе? И нет ли в возведении этой стены коррупционной составляющей?» - анализирует автор статьи.
В материале отмечается, что таких вопросов немало и многие в оппозиционном лагере считают подобную политику опасной тенденцией. Это строительство также вызывает недовольство среди местных жителей.
Как говорится в материале, по словам экспертов, при возможном проведении Азербайджаном операции «по восстановлению своей территориальной целостности», трехметровая стена вдоль линии соприкосновения может служить в качестве фортификационного сооружения. Но такая операция предполагает проведение Азербайджаном наступательных действий и в этом случае, подобные фортификационные сооружения абсолютно бесполезны. Стены эти могут сыграть роль дополнительных фортификационных сооружений только для нейтрализации возможной контратаки, да и то лишь на равнинных участках линии фронта.
Строительство стены вдоль линии соприкосновения войск позволяет лишь частично обеспечить безопасность населения проживающего в непосредственной близости к зоне боевых действий. Таким образом, эффективность стен может оказаться не столь высокой, говорится в материале. Резюмируя, автор также ссылается на исторический опыт Китая, построившего «Великую Китайскую стену», что, тем не менее, не уберегло эту страну от многочисленных войн.