Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարըին
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Հեյդի Տալյավինիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը դրական է գնահատել  Հայաստանի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջև հաստատված համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ընտրական գործընթացների կատարելագործման ուղղությամբ կառույցի կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատել է փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու ՀՀ իշխանությունների վճռականությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ միջազգային կառույցների հետ համագործակցաբար ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել՝ մասնավորապես անցյալ տարի կայացած խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի առաջ ընդունվել և ուժի մեջ է մտել նոր Ընտրական օրենսգիրքը, որն արժանացել է Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հավանությանը։
Դեսպան Տալյավինին, աղբյուրի փոխանցմամբ,  շնորհակալություն է  հայտնել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին ՀՀ կառավարության կողմից հղած հրավերի համար և վստահեցրել է, որ դիտորդական առաքելությունը անաչառ կլինի:
Նախարարը նշել է, որ անցյալ տարվա խորհրդարանական ընտրությունները դրական են գնահատվել միջազգային կառույցների կողմից, որոնք նաև համապատասխան առաջարկություններ են արել ընտրական գործընթացները բարելավելու նպատակով։ Այդ առաջարկությունների իրագործման համար անցյալ տարվա օգոստոսին ՀՀ Նախագահի որոշմամբ ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, որի կողմից արդեն իսկ կարևոր աշխատանք է կատարվել։
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ մոտ ապագայում Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված երկարաժամկետ դիտորդները, ու դիտորդական առաքելությունը կսկսի աշխատել ամբողջական ծավալով. նախատեսվում է, որ ընտրությունների ընթացքին կհետևեն 24 երկարաժամկետ և շուրջ 250 կարճաժամկետ դիտորդներ:
Նախարար Նալբանդյանն, իր հերթին, վերահաստատել է ԱԳՆ պատրաստակամությունը, իր իրավասությունների շրջանակներում, օժանդակելու դիտորդական առաքելության աշխատանքներին:

Глава МИД Армении принял миссию наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял главу наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, посла Хайди Тальявини и возглавляемую ею делегацию.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, приветствуя гостей, министр позитивно оценил установившееся между Арменией и БДИПЧ/ОБСЕ сотрудничество и выразил благодарность за оказываемое структурой содействие в усовершенствовании избирательных процессов в Армении.
Эдвард Налбандян вновь подтвердил решимость властей Армении провести предстоящие 18 февраля президентские выборы в соответствии с международными стандартами. Министр подчеркнул, что в сотрудничестве с международными структурами были реализованы объемные реформы, в частности, за год до парламентских выборов 2012 года был принят и вступил в силу новый Избирательный кодекс, который удостоился одобрения Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ.
Посол Хайди Тальявини поблагодарила за направленное правительством Армении приглашение БДИПЧ/ОБСЕ для проведения наблюдательской миссии и заверила, что миссия будет беспристрастной.
Глава МИД отметил, что прошлогодние парламентские выборы получили позитивную оценку международных структур, которые внесли также соответствующие предложения для улучшения избирательных процессов. Для реализации этих предложений в августе прошлого года по решению президента Армении была создана специальная рабочая группа, которая уже выполнила важную работу.
Руководитель наблюдательской миссии сообщила, что в ближайшем будущем в Армению прибудут входящие в состав наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ долгосрочные наблюдатели, после чего начнется работа в полном объеме. Планируется, что за ходом выборов будут следить 24 долгосрочных и 250 краткосрочных наблюдателей.
Э.Налбандян в свою очередь подтвердил готовность МИД Армении в рамках своих полномочий поддерживать и содействовать работам наблюдательской миссии.