Սիրիահայ բժիշկներից շատերն արդեն ապահովված են աշխատանքով
ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանն այսօր հերթական հանդիպումն է ունեցել Սիրիայից գաղթած բժիշկների հետ։ Քննարկման հիմնական թեման նրանց աշխատանքի տեղավորման հարցն էր։ Այս մասին հայտնում են ԱՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպմանը ներկա էին գրեթե բոլորը` մոտ 50 բժիշկ, որոնցից 20-ն արդեն ապահովվել է աշխատանքով։
Դեռ նախորդ հանդիպման ընթացքում մի խումբ սիրիահայ մասնագետներ մասնավոր առանձին կլինիկա բացելու ցանկություն էին հայտնել։
Մեկ անգամ ևս ճշգրտվել են  նախարարությունում սիրիահայ գործընկերների մասին հավաքագրված տվյալները` ով ինչ մասնագիտություն ունի և որ ոլորտում է նախընտրում աշխատել։ Հենց քննարկման ընթացքում բժիշկներից մեկը համաձայնել է աշխատել մոտակա մարզում։ Մի քանի ստոմատոլոգների և երկու դեղագետի ևս կոկրետ աշխատանք է առաջարկվել։ Որոշ առաջատար մասնագետներ էլ ցանկություն են հայտնել զբաղվել նաև դասախոսական աշխատանքով` ինչպես Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում, այնպես էլ` ՀՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության բժշկական քոլեջներում։
Դերենիկ Դումանյանը վստահեցրել է, որ հանդիպման ընթացքում բարձրացրած հարցերին մոտ օրերս լուծում կտրվեն, և բոլոր մասնագետներին աշխատանք կառաջարկվի։ Այդ նպատակով նախարարը խոստացել է  բանակցել նաև մասնավոր դեղարտադրողների հետ։
Սիրիահայ բժիշկների խնդրանքով այսուհետ յուրաքանչյուր ամսվա առաջին շաբաթ օրը պարբերաբար հանդիպումներ կկազմակերպվեն նախարարի հետ։

Многие армянские врачи из Сирии уже обеспечены работой
Министр здравоохранения Армении Дереник Думанян сегодня в очередной раз встретился с переселившимися в Армению из Сирии армянскими врачами. Как сообщает пресс-служба ведомства, основной темой обсуждений стал вопрос трудоустройства врачей.
На встрече присутствовали порядка 50 врачей, из которых 20 уже обеспечены работой.
Согласно источнику, еще в ходе предыдущей встречи группа специалистов сирийских армян выступила с инициативой открыть отдельную клинику.
Во время встречи были обозначены направления, в которых министерство здравоохранения может оказать содействие армянским коллегам из Сирии. Еще раз были уточнены собранные министерством данные о сирийских коллегах – какая у каждого специализация, и в какой сфере они предпочитают работать. Один из врачей дал согласие работать в ближайшей к столице области. Нескольким стоматологам и двум фармацевтам также была предложена конкретная работа. Некоторые ведущие специалисты заявили о желании заняться и преподавательской деятельностью, как в Ереванском государственном медицинском университете им. М.Гераци, так и в подведомственных министерству здравоохранения медицинских колледжах.
Дереник Думанян заверил присутствующих, что затронутые в ходе встречи вопросы в ближайшие дни будут решены и всем специалистам будут предложены вакансии. Министр обещал также переговорить с частными производителями лекарств.
По просьбам армянских врачей из Сирии, такие встречи будут проходить регулярно, в первый день недели каждого месяца.