«Բաքվի հայերի ջարդը Ադրբեջանի պատասխանն էր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշմանը»
Բաքվի հայերի հանդեպ բռնությունները, իրականում,  սկսվել են դեռևս 1988-ից և իրենց ավարտին են հասցվել միայն1990-ի հունվարի 13-19-ը: Սումգայիթի և Բաքվի հայերի ջարդը Ադրբեջանի պատասխանն էր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ազատ արտահայտմանը: Անդրադառնալով 1990-ի հունվարի 13-ին տեղի ունեցած Բաքվի հայկական  ջարդերին`  ասաց պատմաբան Գևորգ Մելքոնյանը:
Սումգայիթի և Բաքվի ցեղասպանությանը մասնակցած ադրբեջանցի հրոսակները, նրա խոսքերով, ոչ միայն չդատապարտվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, այլև` արժանացան պետական բարձր պարգևների և պաշտոնների, և այսօր էլ ադրբեջանական իշխանության էլիտայում կան մարդիկ, որոնց ձեռքերը արյունոտ են հայերի ջարդի հարցում:
«Մեր խնդիրն այսօր պետք է լինի միջազգային հանրությանը ծանոթացնել հայերի ջարդի հետ կապված բոլոր փաստաթղթերին և ևս մեկ անգամ հավաստիացնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը չեն կարող ապրել Ադրբեջանի տիրապետության տակ, քանի որ նրանց սպառնում է Բաքվի և Սումգայիթի հայերի ճակատագիրը»,- ասաց  Գ. Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ այդ ցեղասպան քաղաքականությունն այսօր Ադրբեջանն իրականացնում է նաև իր տարածքում ապրող բնիկ ժողովուրդների նկատմամբ:
Նա հիշեցրեց, որ բոլոր պատմական փաստերն առկա են, որ 1990-ի  հունվարի 13-19-ը կազմակերպված Բաքվի հայերի ջարդերը եղել են պետականորեն կազմակերպված քաղաքականություն: Նրա դիտարկմամբ, պատմությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի հարցում միշտ եղել է ցեղասպան:
«Բաքվի հայերի ջարդերը դատապարտվել են միջազգային տարբեր կազմակերպությունների կողմից, բայց, ցավոք, խնդիրը չի ստացել իրավական կարգավորում: Քանի դեռ լրջորեն չի դատապարտվել Բաքվի և Սումգայիթի հայերի ջարդը, ամեն օր կա այն վտնագը, որ այդ քաղաքականությունը Ադրբեջանը փորձելու է կիրառել Արցախի բնակչության նկատմամբ: Եվ հայկական բանակն է, որ չի թույլատրում Ադրբեջանի այդ քաղաքականության իրականացումը»,- ասաց Գ. Մելքոնյանը:

Погромы армян в Баку – ответ Азербайджана на самоопределение народа Арцаха
«Насилия в отношении бакинских армян в действительности начались еще в 1988 году и были доведены до завершения лишь 13-19 января 1990 года. Погромы армян в Сумгаите и Баку были ответом Азербайджана на свободное выражение права народа Нагорного Карабаха на самоопределение», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами историк Геворг Мелконян.
По его словам, власти Азербайджана не только не осудили совершивших погромы в Сумгаите и Баку азербайджанцев, но и присвоили им высокие государственные награды, должности. Сегодня, как отметил историк, среди представителей правящей элиты Азербайджана есть люди, чьи руки запачканы кровью армян.
Азербайджан, подчеркнул историк, сегодня продолжает эту свою политику в лице героя-убийцы Рамиля Сафарова.
«Сегодня наша задача – ознакомить международное сообщество со всеми документами, связанными с погромами армян, и в очередной раз продемонстрировать, что армяне Нагорного Карабаха не могут жить под властью Азербайджана, поскольку им грозит участь бакинских и сумгаитских армян», - подчеркнул Геворг Мелконян. Он отметил, что Азербайджан сегодня осуществляет эту геноцидальную политику и в отношении коренных народов, проживающих на их территории.
Историк напомнил о том, что имеются все исторические факты, подтверждающие, что организованные 13-19 января 1990 года погромы бакинских армян были результатом государственной политики. История, по его словам, показывает, что политика Азербайджана в вопросе права народов на свободное самоопределение всегда была геноцидальной.
«Погромы армян встретили осуждение со стороны различных международных организаций, но, увы, вопрос не был решен де-юре. Угроза того, что Азербайджан попытается применить эту политику и в отношении населения Нагорного Карабаха, будет существовать до тех пор, пока погромы армян в Сумгаите и Баку не будут всерьез осуждены. Осуществлению этой политики Азербайджана препятствует армянская армия», - заявил Г.Мелконян.