2012 թ.-ի Հայաստանում փախստական է ճանաչվել 145 անձ
2012թ.-ին ՀՀ-ում ապաստան ստանալու խնդրանքով ծառայությանն է դիմել 565 օտարերկրյա քաղաքացի, որոնցից 494-ը` Սիրիայի, իսկ մյուսները հիմնականում Իրաքի, Իրանի, Կոտ դ`Իվուարի, Գվինեայի, Թուրքիայի քաղաքացիներ են: Նրանցից ՀՀ-ում փախստական են ճանաչվել և ապաստան են ստացել 145-ը: Այս մասին նշվել է այսօր տարածքային կառավարման նախարարությունում անցկացված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, որը վարում էր նախարար Արմեն Գևորգյանը:
Խորհրդակցության ժամանակ ներկայացվեցին կառույցի կողմից 2012թ-ին կատարված աշխատանքները և 2013 թ-ի ծրագրերը:
Ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը տեղեկացրեց, որ 2012թ-ին աշխատանքները հիմնականում ուղղված են եղել «ՀՀ միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության հայեցակարգի իրականացման 2012-2016 թթ. գործողությունների ծրագրով» 2012թ. նախատեսված միջացառումների իրականացմանը, Սիրիայից ժամանած անձանց հիմնախնդիրների լուծմանը: Ծրագրով նախատեսված 147 գործողություններից 2012թ-ին մեկնարկել է 83-ը:
Ավարտվել են ՍԷԿՏ համակարգի բարեփոխման աշխատանքները: Համակարգը հնարավորություն կընձեռի միգրացիոն հոսքերի ծավալների վերաբերյալ առավել հստակ տեղեկատվություն ստանալ:
«Հատուկ կացարան» ՊՈԱԿ-ում բնակվելու համար 48 ապաստան հայցողների տրվել է ուղեգիր: Բացի այդ, ծառայության տնօրինության տակ եղած ռեզերվների հաշվին Սիրիայից ժամանած 99 անձի տրամադրվել է ժամանակավոր կացարան, 18 սիրիահայեր տեղավորվել են մասնավոր անձանց մոտ: Այս մասին հաղորդում են ՏԿՆ լրատվական ծառայությունից:

В 2012 году в Армении получили статус беженца 145 лиц
В 2012 году в Государственную миграционную службу Армении с просьбой получения убежище в стране обратились 565 иностранных граждан, из которых 494 – граждане Сирии, остальные в основном граждане Ирака, Ирана, Турции, Гвинеи, Кот-д’Ивуара. Статус беженца и убежище в Армении получили 145 человек. Об этом сообщил глава Государственной миграционной службы Гагик Еганян в ходе рабочего совещания в министерстве территориального управления Армении.
Как отметил Г.Еганян, основная деятельность ведомства была направлена на реализацию Мероприятий, предусмотренных «Программой действий по реализации концепции политики государственного регулирования миграции РА на 2012-2016гг.», решение проблем прибывших из Сирии армян. Из предусмотренных программой 147 действий реализация 83 уже стартовала.
Выданы путевки 48 лицам на проживание в ГНКО «Специальное жилище». Кроме того, за счет резервов миграционной службы 99 прибывшим из Сирии лицам предоставлены временные убежища, 18 сирийских армян поселены у частных лиц. За год гражданство Армении получили 214 беженцев.