Քաղտեխնոլոգ. Այս ընտրությունները կեղծվելու են հօգուտ ընդդիմության
Նախագահական ընտրություններն ավարտվեցին այն պահին, երբ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իրենց թեկնածությունը չառաջադրեցին ընտրություններին: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք  հայտնեց քաղաքական և ընտրական գործընթացների փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
Քաղտեխնոլոգը կարծում է, որ իրականում իշխանությունները կցանկանային, որպեսզի ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը մասնակցեր ընտրություններին և պարտվեր, և ոչ թե ընտրություններից 2 ամիս առաջ կանխորոշված լիներ ելքը:
«Ընտրություններից հետո  Սերժ Սարգսյանի ազդեցությունը թուլանալու է, քանի որ նրան մնալու է հինգ տարի.... Եվ հենց այդ ժամանակ էլ  պայքարի մեջ կսկսեն մտնել ՀԱԿ-ն ու ԲՀԿ-ն: Հինգ տարի հետո մենք կտեսնենք իրական պայքար»,- ասաց նա:
Փետրվարյան ընտրություններին, Ա. Բադալյանի խոսքերով,  տեղի է ունենալու նկարչություն. Նկարվելու է ընտրողների թիվը, քանի որ պակասելու է ընտրողների իրական թիվը. «Այս անգամ կեղծվելու է նույնիսկ ընդդիմադիր որևէ թեկնածուի  թվերը՝ երկրորդ տեղում կդարձնեն կա՛մ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, կա՛մ Հրանտ Բագրատյանին, որպեսզի արևմուտքին ցույց տան, որ Հայաստանում մրցակցություն գոյություն ունի»:
Ասուլիսին մասնակից քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանն էլ իր հերթին ասաց, թե փետրվարյան  ընտրություններն ամենախայտառակն են լինելու և նման են լինելու Թուրքմենստանի ընտրություններին, «երբ բոլորը գիտեն, որ սիրելի առաջնորդն է ընտրվելու»:

Политтехнолог: Выборы будут сфальсифицированы в пользу оппозиции
Президентские выборы закончились в тот момент, когда лидер «Армянского национального конгресса» Левон Тер-Петросян и председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян отказались выдвинуть свои кандидатуры. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами политтехнолог Армен Бадалян.
По мнению А.Бадаляна, в действительности власти хотели бы, чтобы лидер «Процветающей Армении» Гагик Царукян участвовал бы в выборах и потерпел поражение, а нынешнюю ситуацию, когда результат предопределен за два месяца до выборов.
«После выборов влияние Сержа Саргсяна ослабнет, поскольку ему останется только пять лет…Именно в этот период в борьбу вступят АНК и «Процветающая Армения». Через пять лет мы будем иметь на выборах реальную борьбу», - сказал политтехнолог.
По словам А.Бадаляна, на февральских выборах будет «нарисовано» число избирателей, поскольку их реальное число уменьшится. «В этот раз будут сфальсифицированы даже результаты какого-либо оппозиционного кандидата: на втором месте окажутся или Раффи Ованнисян, или Грант Багратян, чтобы показать западу, что в Армении есть конкуренция», - отметил А.Бадалян.
Другой участник встречи, политолог Гегам Назарян отметил, что президентские выборы в феврале 2013 года будут самыми позорными. «Эти выборы будут похожи на выборы в Туркменистане, когда все знают, что будет избран любимый лидер», - отметил политолог.